Ustawienia

Kwartalnik KOZK 4/2021: Zrównoważone finanse

Zielone, zrównoważone finanse nie są już perspektywą do przedyskutowania. To rzeczywistość, do której trzeba się przystosować. Firmy, samorządy i osoby fizyczne potrzebują jednak wiedzy o tym, jak zdobyć środki potrzebne do wejścia na ścieżkę zielonej gospodarki – dlatego ostatnie w tym roku wydanie Kwartalnika KOZK poświęcamy właśnie tej tematyce. Zachęcamy do lektury artykułów i wywiadów z krajowymi oraz międzynarodowymi ekspertami z dziedziny zielonych finansów.

Historia zielonej transformacji będzie dzielić się na epokę sprzed i po 1 stycznia 2022 roku. Tego dnia wejdzie w życie pierwsza w historii taksonomia zielonych inwestycji Unii Europejskiej. Określa ona, jakie przedsięwzięcia są uznawane za proklimatyczne, a jakie nie. Firmom w całej Europie, a zwłaszcza w Polsce, zostało niewiele czasu, aby dostosować się do nowych reguł.

Wprowadzenie taksonomii może być przygotowaniem do kolejnych zielonych obowiązków UE, na przykład nałożenia na wszystkie firmy obowiązku posiadania strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej. W skrócie, dla biznesu oznacza to wiele wyzwań i nowe obowiązki. Nasze Ministerstwo Finansów dostrzega ten problem – zarówno brak przygotowania spółek, jak i niedostatki regulacyjne. W wywiadzie dla naszego Kwartalnika Katarzyna Szwarc, Pełnomocnik Ministra Finansów do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, mówi o zaawansowanych pracach nad Polską Platformą Zrównoważonych Finansów.

Resort finansów widzi ogromną rolę banków w promocji zielonych finansów. Oprócz dostarczania usług finansowych klientom korporacyjnym, mogą one przekazywać też wiedzę i odpowiednie rozwiązania. Takie właśnie działania oraz zieloną filozofię bankowości prezentuje specjalnie dla Kwartalnika KOZK Wojciech Hann, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

– Bank Światowy przez najbliższe pięć lat będzie wspierał Polskę swoim doradztwem i pomocą techniczną w celu poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej – to z kolei słowa Marcusa Heinza, Przedstawiciela Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie. Ta instytucja przekazała właśnie Polsce ponad miliard złotych kredytu na dalsze finansowanie poprawy jakości powietrza. Marcus Heinz w wywiadzie mówi nie tylko o tym kredycie, ale o całości działań Banku Światowego w Polsce.

Inwestycje w zielone technologie są niezbędne, bo koszty generowane przez „brudną” energię dla jej konsumentów stają się coraz wyższe. Niedługo mogą okazać się nie do udźwignięcia zarówno dla firm, samorządów, jak i gospodarstw domowych. – Jeżeli nadal będziemy się opierać ogólnoświatowym trendom dekarbonizacji gospodarki, to za chwilę koszty produkcji energii elektrycznej, ciepła i wielu produktów staną się nie do udźwignięcia. W wielu przypadkach może dojść do sytuacji, w których podmioty, ze względu na rosnące ceny uprawnień do emisji, będą zmuszone zamykać swoją działalność – tłumaczy Robert Jeszke z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE, IOŚ-PIB) w wywiadzie „O energii będziemy rozmawiać nawet przy Wigilii”.

Zielone inwestycje są kosztowne, ale obniżają rachunki, a jednocześnie przyczyniają się do ochrony środowiska i klimatu. Na jakie wsparcie finansowe dla tych inwestycji można liczyć, czym różnią się od siebie poszczególne programy oraz gdzie ich szukać, podpowiada ekspertka KOZK ds. energetyki i zielonych finansów dr Izabela Filipiak w artykule „Zielone dotacje: co, gdzie, dla kogo?”.

W niniejszym wydaniu znajdą Państwo także inne inspirujące i interesujące materiały, w tym relacje ze zorganizowanych niedawno przez KOZK międzynarodowych konferencji, poświęconych Sprawiedliwej Transformacji oraz elektromobilności. Serdecznie zapraszamy do lektury – Kwartalnik KOZK nr 4/2021 jest dostępny tutaj.