Ustawienia

LIFE Climate CAKE PL

CEL
PROJEKTU

Podstawowym celem projektu jest budowa trwałego i kompleksowego systemu tworzenia oraz wymiany informacji i wiedzy, wspomagającego opracowywanie przekrojowych analiz skutków różnych rozwiązań w zakresie polityki klimatyczno-energetycznej.

Cele projektu wpisują się we wspieranie realizacji unijnej polityki przeciwdziałania zmianom klimatu, wspomagają wdrażanie pakietu energetyczno-klimatycznego 2020 oraz ram polityki klimatycznej UE do 2030 roku, także w perspektywie strategii długookresowej do 2050 r. W ramach projektu powstał warsztat analityczny, składający się z globalnego modelu równowagi ogólnej (CGE) oraz współpracujących z nim modeli sektorowych energii, rolnictwa i transportu. Narzędzia modelowe są budowane przez wysokiej klasy specjalistów, którzy w efekcie realizacji całego przedsięwzięcia stworzą kompleksowy i trwały zespół, zdolny do stałego wspierania grupy docelowej i interesariuszy projektu.

GRUPA
DOCELOWA

Projekt ma na celu dostarczenie wysokiej jakości informacji o skutkach rozwiązań w ramach polityki energetyczno-klimatycznej UE  i jest skierowany do podmiotów administracji publicznej, podmiotów prywatnych i społeczeństwa w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji i zwiększenia potencjału wiedzy oraz umiejętności wewnątrz administracji zajmującej się zagadnieniami polityki klimatyczno-energetycznej w Polsce.

ZAKRES
PROJEKTU

Działania projektu skupione są przed wszystkim na wspieraniu procesu podejmowania decyzji oraz zwiększaniu potencjału wiedzy i kompetencji administracji państwowej zajmującej się kwestiami polityki klimatyczno-energetycznej.

Główny cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych:

  • Zbudowanie kompleksowego i spójnego zestawu narzędzi służących ocenie skutków proponowanych działań na poziomie państw członkowskich i UE, także w wymiarze sektorowym.
  • Wytworzenie wysokiej jakości informacji o skutkach planowanych rozwiązań, narzędzi polityki i decyzji związanych z polityką klimatyczno-energetyczną UE.
  • Dostarczenie wysokiej jakości informacji o skutkach polityki klimatyczno-energetycznej UE przedstawicielom administracji publicznej, podmiotom gospodarczym i społeczeństwu.
  • Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem adresatów polityki klimatyczno-energetycznej, poprzez szerokie rozpowszechnienie wysokiej jakości informacji wygenerowanej w ramach projektu.
  • Do pełnej realizacji powyższych celów oraz zagwarantowania ciągłości projektu zostało utworzone Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych(CAKE), tzn. kompleksowy i trwały zespół, który wykorzystując i rozwijając powstały w ramach projektu warsztat analityczny, sieć interesariuszy oraz kanały dystrybucji, w sposób ciągły wytwarza informacje wykorzystywane do poprawy skuteczności i efektywności podejmowanych decyzji.


FINANSOWANIE

Unia Europejska, NFOŚiGW, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

PARTNERZY
PROJEKTU

Wykonawca projektu: Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)

CZAS
REALIZACJI

2017 – 2022

STRONA WWW