CEL
PROJEKTU
Głównym celem projektu ECEMF jest analiza porównawcza 20 modeli opracowanych i rozbudowywanych przez partnerów konsorcjum wraz z modelami nowych członków Forum. Stworzona zostanie spójna i adekwatna baza wiedzy oraz wyników badań na potrzeby oceny polityki klimatyczno-energetycznej. Zasoby bazy wiedzy ECEMF wykorzystane zostaną jako wsparcie informacyjne w dyskusji procesu podejmowania decyzji. ECEMF przyczyni się do postępu w nowoczesnym modelowaniu umożliwiając udostępnianie: danych wejściowych przy użyciu otwartych standardów, metod porównywania modeli, naukowych narzędzi programistycznych.
GRUPA
DOCELOWA
- Eksperci krajowi, przedstawiciele administracji i rządów państw członkowskich i regionów oraz decydenci na szczeblu UE.
ZAKRES
PROJEKTU
Ambitne zadanie jakim jest analiza porównawcza 20 modeli opracowanych i rozbudowywanych przez partnerów projektu, wraz z modelami nowych członków Forum, będzie stanowić rdzeń programu badawczego. Dzięki temu stworzona zostanie spójna i adekwatna baza wiedzy oraz wyników badań na potrzeby oceny polityki klimatyczno-energetycznej. Zasoby bazy wiedzy ECEMF wykorzystane zostaną jako wsparcie informacyjne w dyskusji procesu podejmowania decyzji, m.in. w formie raportów politycznych, warsztatów i głośnych wydarzeń. ECEMF przyczyni się do postępu w nowoczesnym modelowaniu umożliwiając udostępnianie: danych wejściowych przy użyciu otwartych standardów, metod porównywania modeli opartych na ogromnym doświadczeniu konsorcjum, naukowych narzędzi programistycznych. Ponadto zostanie ustanowiony trwały, otwarty i przyjazny europejski punkt kontaktowy dla badaczy i decydentów politycznych. Dzięki powiązaniom z trwającymi projektami H2020, społeczności, sieci badawcze i polityczne, ECEMF zmniejszy rozdrobnienie europejskiego krajobrazu badań nad energią i klimatem.
FINANSOWANIE
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
Przedsięwzięcie “Premia na Horyzoncie 2”
“Europejskie Forum Modelowania Klimatu i Energii”
Dofinansowanie: 92 982 zł
Całkowita wartość: 92 982 zł
Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa w związku z realizacją projektu „Europejskie Forum Modelowania Klimatu i Energii” w ramach programu ramowego HORYZONT 2020. W związku z realizacją projektu „Europejskie Forum Modelowania Klimatu i Energii” (ECEMF – European Climate and Energy Modelling Forum), Instytut otrzymał środki finansowe przeznaczone na finansowanie kosztów dodatków do wynagrodzeń na podstawie umowy nr 526425/PnH2/2021 z dnia 10.11.2021 r. zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Edukacji i Nauki a Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym. Umowa określa warunki realizacji, finansowania i rozliczania środków finansowych przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Premia na Horyzoncie 2”.
Plakat
PARTNERZY
PROJEKTU
- Konsorcjum ECEMF jest kierowane przez Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (KTH Royal Institute of Technology). W projekcie uczestniczy 15 partnerów z 9 krajów, w tym:
- CMCC,
- IIASA,
- PIK,
- TU Wien,
- e-think,
- TNO,
- Fraunhofer ISI,
- E3M,
- PBL,
- Ministerie van Infarstructuur en Waterstaat,
- Artelys,
- Universidad Pontificia Comillas,
- TU Delft,
- University of Melbourne
- IOŚ-PIB.
Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy/KOBiZE/CAKE jest członkiem konsorcjum
i współbeneficjentem projektu.
CZAS
REALIZACJI
2021 – 2025
STRONA WWW
https://www.ecemf.eu/
Twitter: @ECEMF_2020