Jak biznes, administracja, władze miejskie i organizacje pozarządowe mogą skutecznie przeprowadzić zieloną rewolucję w polskich miastach – na to i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci w czasie konferencji Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej „Zielona (r)ewolucja w miastach”, która odbyła się 9 czerwca br. Nasz ekspert ds. Gospodarki Obiegu Zamkniętego Piotr Woźniakowski wziął udział w panelu nt. cyrkularnych miast.
– Cyrkularne miasto to nie idealistyczna wizja, ale strategia, która przynosi realne korzyści ekonomiczne i społeczne. Dążenie do tworzenia gospodarki obiegu zamkniętego stymuluje powstawanie nowych modeli biznesowych, zakłady naprawcze i usługi serwisowe zyskują na popularności, a projektowanie produktów z odzyskanych surowców to ogromne pole działania dla startupów – podkreślił ekspert KOZK.
– Nie można zapominać o korzyściach społecznych. Ekonomia współdzielenia sprzyja powstawaniu silniejszych więzi społecznych, współpraca między przedsiębiorstwami zacieśnia się, a symbioza przemysłu sprzyja wzmacnianiu lokalnej gospodarki – dodał Woźniakowski.
W panelu udział wzięli również:
- Izabela Van den Bossche, wiceprezydent ds. komunikacji, City Solutions, Fortum
- Hans Christian Christiansen, Urząd Miasta Kopenhaga
- Lars Ibsen, CEO, Stena Recycling Poland
- Fredrik Lange Fjell, R&D Manager, Slamrensing AS
Dyskusję moderowała Julia Patorska, partner w Deloitte.