12 września 2023 r. Łotewskie Stowarzyszenie Wodociągów i Kanalizacji (LŪKA) i Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) podpisały umowę o dofinansowanie w ramach Akcji Kluczowej 2 (KA 2) programu Erasmus+ Partnerstwa na małą skalę w sektorze kształcenia zawodowego na realizację projektu „Rozwój kształcenia zawodowego powiązanego z potrzebami rynku pracy w obszarze środowiska”, nr 2023-1-LV01-KA210-VET-000159418, (dalej – Projekt). W dniu 27 października 2023 r. LŪKA i IOŚ-PIB podpisały umowę o współpracy w celu realizacji Projektu. Okres realizacji Projektu: 01.09.2023 – 31.08.2024.
Sektor gospodarki wodnej i ochrony środowiska na Łotwie i w Polsce nie jest doceniany na poziomie krajowym i nie stał się strategicznie ważny. Jest traktowany jako coś oczywistego i nie poświęca się wystarczającej uwagi jego utrzymaniu, przyciąganiu zasobów ludzkich i rozwojowi kompetencji. Żaden inny sektor gospodarki nie może istnieć bez sektora gospodarki wodnej, a sektor ten nie może istnieć bez kompetentnych i kreatywnych specjalistów. Dlatego w ramach Projektu Łotewskie Stowarzyszenie Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęły współpracę z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym w zakresie rozwoju kształcenia zawodowego odpowiadającego potrzebom rynku pracy w sektorze gospodarki wodnej i ochrony środowiska.
Sandis Dejus, dyrektor wykonawczy LŪKA wskazał, że: „Ważne jest, aby podnieść profil, prestiż i dostępność sektora gospodarki wodnej. Ważne jest, aby uznać i docenić, że najważniejszą osobą w mieście jest specjalista ds. wody!”.
Zrównoważone zarządzanie środowiskiem i gospodarką wodną zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia środowiska powodowanego przez człowieka na skutek niedoborów pracowników. Ze względu na różną populację, różną liczbę przedsiębiorstw wodociągowych i różne praktyki stosowane w celu dopasowania potrzeb rynku pracy do potrzeb sektora na Łotwie i w Polsce, LŪKA we współpracy z IOŚ-PIB zainicjowały współpracę mającą na celu dzielenie się doświadczeniami w zakresie kształcenia zawodowego na potrzeby sektora gospodarki wodnej i ochrony środowiska odpowiadającego potrzebom rynku pracy, a także współpracy instytucji edukacyjnych (szkoły branżowe, technika, uczelnie wyższe) z przedsiębiorstwami sektora.
W ramach Projektu LŪKA i IOŚ-PIB zrealizowały warsztaty wymiany doświadczeń na Łotwie (1-3 listopada 2023) i w Polsce (12-14 lutego 2024). Dyskusja na temat obecnej sytuacji na rynku pracy oraz kompetencji i umiejętności pilnie potrzebnych w sektorze gospodarki wodnej w obu krajach będzie podstawą do utworzenia międzynarodowej sieci start-upów między instytucjami kształcącymi na rzecz sektora a przedsiębiorstwami gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Ważnym działaniem realizowanym w ramach projektu jest promowanie rozwoju kształcenia zawodowego, odpowiadającego potrzebom rynku w sektorze ochrony środowiska w celu ograniczenia ryzyka zanieczyszczenia środowiska z powodu poważnych niedoborów pracowników.