Ustawienia

MIASTA ZRÓWNOWAŻONE

21 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja zatytułowana Miasta Zrównoważone, podczas której zostały przedstawione wyniki Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis.

Konferencja miała na celu nie tylko zaprezentowanie rankingu, ale przede wszystkim promowanie zrównoważonego rozwoju w działaniach samorządów, a także wskazanie możliwości finansowania „zielonych” inwestycji.

Tego rodzaju wydarzenia to również płaszczyzna wymiany wiedzy oraz dyskusji w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB, był moderatorem panelu, podczas którego przedstawiciele samorządów i eksperci dyskutowali o poprawie jakości życia mieszkańców polskich miast. W debacie wzięli udział Katarzyna Kobiela z Arcadis, Kierownik Zespołu Środowiska w Katowicach, Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy, Przemysław Kamiński, Z-ca Prezydenta Bielska Białej, Marcin Sadowski z JEMS Architekci oraz Rafał Grochowski z Kancelarii Hogan Lovells.

Obserwujemy zmianę w motywacjach mieszkańców miast – miejsca pracy nie przestają być głównym powodem wyboru miejsca do życia, ale jakość życia jest coraz ważniejsza dla mieszkańców miast – od tej tezy dyskusję rozpoczął Krystian Szczepański.

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju efektem prowadzenia polityki rozwoju w wymiarze lokalnym powinna być przede wszystkim poprawa jakości życia lokalnej społeczności. Zamierzeniem organizatorów konferencji i autorów rankingu jest przekonanie  samorządów do idei zrównoważonego rozwoju oraz dostarczenie im użytecznego narzędzia pomiaru postępów w zakresie realizacji tej koncepcji.