Ustawienia

Znaczenie lasów i gruntów z roślinnością leśną w pochłanianiu i magazynowaniu CO2 w ramach nowej strategii leśnej UE 2030 oraz pakietu ustaw „Gotowi na 55”

CEL
PROJEKTU

Przedsięwzięcie polega na wykonaniu przez Konsorcjum składające się z:

  • Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL),
  • Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) oraz
  • Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL)

szeregu analiz i opracowań mogących wesprzeć Ministerstwo Klimatu i Środowiska w działaniach na rzecz spełnienia przez Polskę celów emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych (GC) określonych w tzw. rozporządzeniu LULUCF dla sektora LULUCF (sektor użytkowania gruntów, zmian użytkowania gruntów i leśnictwa).

GRUPA

DOCELOWA

  • Efekty projektu będą wspierały decyzje podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest głównym organem odpowiedzialnym za politykę klimatyczną i ochronę środowiska. Ministerstwo będzie mogło wykorzystać wyniki projektu do podejmowania strategicznych decyzji dotyczących zarządzania zasobami leśnymi oraz gruntami. W grupie docelowej należy również uwzględnić Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, jako instytucję odpowiedzialną za zarządzanie lasami w Polsce. Efekty projektu mogą posłużyć tej instytucji do optymalizacji działań związanych z gospodarką leśną, w tym planowania oraz realizacji projektów dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

ZAKRES
PROJEKTU

Analizy realizowane w ramach projektu obejmują m.in. przygotowanie scenariuszy emisji i pochłaniania GC dla sektora LULUCF, które umożliwią ocenę efektu emisyjnego podejmowanych lub planowanych działań w tym sektorze w zależności od przyjętych założeń (dotyczących np. różnych wariantów prowadzenia gospodarki leśnej) i porównanie tego efektu do nałożonych na Polskę celów emisji i pochłaniania GC. Ponadto, działania Polski w zakresie wypełniania celów LULUCF (w kontekście oceny ścieżki dojścia do celu zwiększonego pochłaniania) będą poddawane corocznej weryfikacji przez Komisję Europejską (KE) i w zależności od wyników tej weryfikacji może pojawić się potrzeba korekty planowanych działań w sektorze LULUCF, a co za tym idzie – nowych analiz i scenariuszy umożliwiających opracowanie skorygowanego planu działań.


FINANSOWANIE

NFOŚiGW, Program priorytetowy „Wsparcie Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie realizacji polityki klimatycznej i środowiskowej Część 1) Ekspertyzy, opracowania, realizacja zobowiązań międzynarodowych (2021)”.

PARTNERZY
PROJEKTÓW

  • Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) – lider projektu
  • Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL)

CZAS
REALIZACJI

październik 2023 – grudzień 2025

KONTAKT

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami
Zespół Inwentaryzacji i Raportowania Emisji
Sylwia Waśniewska, sylwia.wasniewska@kobize.pl