Zrównoważone ścieżki, adaptacja i odporność na zmiany klimatu
CEL
PROJEKTU
Celem projektu jest wytworzenie nowej jakości ocen polityki klimatycznej, zarówno w zakresie mitygacji, jak i adaptacji w oparciu o modelowanie zintegrowane (IAM).
GRUPA
DOCELOWA
Ośrodki naukowo-badawcze zajmujące się klimatem, administracja publiczna państw członkowskich i Komisji Europejskiej, sektor przemysłowy, eksperci w zakresie adaptacji, ogół społeczeństwa.
ZAKRES
PROJEKTU
W ramach projektu będą opracowane i wdrożone nowe metodologie naukowe w obszarach wpływu klimatu oraz zintegrowanej oceny ryzyka społeczno-ekonomicznego związanego ze zmianami klimatu. Badania będą uwzględniały możliwości synergii oraz konieczności wypracowania kompromisów między łagodzeniem (mitigation) a przystosowaniem się (adaptation) do zmian klimatu, zarówno na poziomie UE jak i globalnym. Metodologia będzie również brać pod uwagę powiązania międzysektorowe i efekty uboczne. Projekt pozwoli na wypracowanie serii narzędzi analitycznych (przede wszystkim modeli numerycznych), które będą w stanie badać, oceniać ilościowo i informować o przemianach, które w długiej perspektywie pozwolą na stworzenie gospodarki odpornej na zmiany klimatu.
FINANSOWANIE
Projekt jest finansowany z programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa. Budżet projektu wynosi 4,6 miliona euro.
PARTNERZY
PROJEKTU
Internationales Institut Fuer Angewandte Aystemanalyse (IIASA)
Fondazione Centro Euro-mediterraneosui Cambiamenti Climatici (CMCC)
Climate Analytics GMBH
Potsdam-Institut fur Klimafolgenforschung EV (PIK)
E3-MODELLING AE
Vrije Universiteit Brussels
Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat (PBL)
Universita Degli Studi Di Firenze
CZAS
REALIZACJI
wrzesień 2023 – luty 2027