CEL
PROJEKTU
Podniesienie jakości kluczowych produktów usługi CAMS i tym samym wsparcie CAMS w lepszej odpowiedzi na potrzeby użytkowników, takie jak monitorowanie zanieczyszczeń powietrza wraz z realizacją celów zrównoważonego rozwoju.
GRUPA
DOCELOWA
- ECMWF – Serwisy CAMS
ZAKRES
PROJEKTU
Flagowy program kosmiczny Unii Europejskiej Copernicus zapewnia społeczeństwu europejskiemu kluczową usługę, polegającą na inwestowaniu w infrastrukturę kosmiczną w wysokiej jakości produkty informacyjne. Usługa monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS, https://atmosfera.copernicus.eu) wykorzystuje zawartość informacyjną danych pochodzących z obserwacji Ziemi w celu monitorowania składu atmosfery. Łącząc obserwacje satelitarne z modelowaniem numerycznym za pomocą technik asymilacji i inwersji danych.
CAMS dostarcza w czasie zbliżonym do rzeczywistego informacje, które pozwalają odpowiedzieć na pytania związane z jakością powietrza, zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza i jego źródłem (emisje z produkcji energii, sektora komunalno-bytowego, rolnictwa itp.). CAMS dostarcza zarówno produkty dotyczące globalnego składu atmosfery, wykorzystując Zintegrowany System Prognozowania (IFS) ECMWF oraz regionalne produkty europejskie, dostarczane przez zespół jedenastu modeli regionalnych.
Projekt CAMS AERosol Advancement (CAMAERA) zapewni znaczną poprawę możliwości modelowania aerozoli w systemach regionalnych i globalnych, poprzez asymilację nowych źródeł danych oraz lepszą reprezentację aerozoli wtórnych i ich prekursorów. W ten sposób CAMAERA podniesie jakość kluczowych produktów usługi CAMS i tym samym wesprze CAMS aby lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników. W tym celu CAMAERA opracuje nowe prototypowe elementy usług CAMS, wykraczające poza obecny stan wiedzy. CAMAERA będzie uzupełnieniem badań tematów poruszanych w CAMEO, które skupiają się na przygotowaniu nowych danych satelitarnych, usprawnieniu asymilacji danych
FINANSOWANIE
Komisja Europejska – HORYZONT EUROPA 130 000 EUR)
PARTNERZY
PROJEKTÓW
European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF),
Finnish Meteorological Institute,
IOŚ-PIB,
Royal Netherlands Meteorological Institute,
Meteo France,
Norwegian Meteorological Institute,
AARHUS UNIVERSITY,
Barcelona Supercomputing Center,
Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA),
INERIS,
Forschungszentrum Jülich,
ResearchConcepts Io,
SMHI,
TNO.
CZAS
REALIZACJI
styczeń 2024 – grudzień 2026