Ustawienia

Klimat dla zrównoważonego rozwoju – badanie MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa nie pytają już, czy warto inwestować w zrównoważony rozwój, lecz po prostu to robią – wynika z badania „Smart Industry Polska 2021 – droga polskiego przemysłu do zrównoważonego rozwoju”. Projekt zrealizowała firma Siemens Polska, a jego partnerem merytorycznym jest KOZK.

– Zysk finansowy nie jest już jedynym warunkiem funkcjonowania przedsiębiorstw – stąd wyraźny wzrost znaczenia czynników ESG w ostatnich latach. „Business as usual” odchodzi do lamusa. Firmy inwestujące w zrównoważony rozwój upatrują w nim szansę na wzrost efektywności i konkurencyjności. To dobry sygnał – komentuje dr Alicja Pawłowska-Piorun, zastępca kierownika KOZK.

Aż 72 proc. badanych firm już uruchomiło odpowiednie procesy w zakresie zrównoważonego rozwoju, a 16 proc. jest na etapie ich wdrożenia. W jakich obszarach chcą działać MŚP? W jakiej perspektywie czasowej planują zmiany? Jakie bariery należałoby usunąć, by zazielenianie biznesu było łatwiejsze? W jakich dziedzinach najbardziej potrzeba wsparcia? Odpowiedzi m. in. na te pytania można znaleźć w raporcie – zapraszamy do lektury.

Raport jest dostępny tutaj.