Ustawienia

dr inż. Krzysztof Skotak z IOŚ-PIB nominowany jako Punkt Kontaktowy w Grupie Roboczej ds. Zdrowia w Kontekście Zmian Klimatu przy WHO

Zmiany klimatu i ich konsekwencje stają się coraz bardziej odczuwalne, co zmusza decydentów do podjęcia pilnych i skoordynowanych działań na rzecz ochrony zdrowia i dobrostanu społeczeństw. Aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom, w 2012 roku utworzono Grupę Roboczą ds. Zdrowia w Kontekście Zmian Klimatu (HIC) działającą w ramach Europejskiej Grupy Zadaniowej ds. Środowiska i Zdrowia (EHTF). Jej członkowie mają za zadanie wspierać wdrażanie zobowiązań dotyczących klimatu i zdrowia zawartych w Deklaracji Budapesztańskiej, przyjętej podczas VII Ministerialnej Konferencji ds. Środowiska i Zdrowia, a także promować współpracę między krajami i sektorami. Pod koniec 2024 roku nominację do pełnienia funkcji Krajowego Punktu Kontaktowego HIC otrzymał dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wspomniane powołanie stanowi precedens wskazujący na konieczność multidyscyplinarnego postrzegania kwestii zdrowia i dobrostanu w dobie zmian klimatu. Dotychczasowe nominacje WHO przekazywało Ministerstwu Zdrowia, jednak tym razem pismo zostało skierowane również do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Taki krok ze strony Światowej Organizacji Zdrowia podkreśla rosnące znaczenie współpracy międzysektorowej w walce ze skutkami zmian klimatu i nierozerwalny wpływ tych zmian na różne dziedziny życia, w tym zdrowie. Nominacja dr. inż. Krzysztofa Skotaka jest wyrazem uznania dla jego doświadczenia i kompetencji w zakresie zdrowia środowiskowego oraz wkładu, jaki może wnieść w realizację międzynarodowych zobowiązań.

Wyzwania związane z klimatem i zdrowiem wymagają zintegrowanego podejścia, które angażuje nie tylko resorty zdrowia, ale także środowiska oraz świat nauki i technologii.

– Naszym głównym wyzwaniem jest transformacja sektora ochrony zdrowia publicznego, która uwzględnia jego kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa człowieka w szerokim znaczeniu, obejmującym zarówno aspekty zdrowotne, jak i środowiskowe. Transformacja ta powinna być zgodna z nadrzędnymi celami wyznaczonymi przez European Environment and Health Task Force, które koncentrują się na poprawie jakości życia, redukcji zagrożeń związanych z czynnikami środowiskowymi oraz zrównoważonym rozwoju społeczeństw europejskich. Ważnym elementem tego procesu jest tworzenie platform umożliwiających wymianę wiedzy i doświadczeń, a także integracja dowodów naukowych w procesie kształtowania polityk dotyczących zdrowia i środowiska – komentuje dr inż. Krzysztof Skotak, Kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska w IOŚ-PIB.

Współpraca w ramach HIC stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, opracowania wspólnych strategii oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk, które  mogą zarówno pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu zmian klimatu na gospodarkę i zdrowie społeczeństw w Europie i na świecie, jak i przyczynić się do istotnej redukcji emisji gazów cieplarnianych pochodzących z szeroko rozumianych usług zdrowia publicznego.