Ustawienia

Alergeny

Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu IOŚ-PIB czynnie uczestniczy w programie CAMS2_40, dostarczając produkty prognoz krótkoterminowych z wykorzystaniem modelu GEM-AQ. Poniższe mapy prezentują codzienne prognozy pyłków roślin (z wyłączeniem oliwki) obliczone przez ZMAiK IOŚ-PIB modelem GEM-AQ.

Indeks alergenów

Indeks alergenów przedstawia łączny wpływ pyłków czterech prognozowanych gatunków roślin i jest uproszczonym wariantem wskaźnika opartego na metodyce przedstawionej w artykule „Defining pollen exposure times for clinical trials of allergen immunotherapy for pollen-induced rhinoconjunctivitis – an EAACI position paper” O. Pfaar i inni, 2016

DOI: 10.1111/all.13092

https://doi.org/10.1111/all.13092

brzoza - animacja przedstawiająca zmianę stężeń alergenów

Brzoza (Betula L.) –rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych.

Brzoza, podobnie jak olcha oraz leszczyna, wytwarza kwiatostany w formie zwisających, żółtych pęków. Można zauważyć je na gałęziach już pod koniec jesieni.

Brzoza pyli od końca marca do początku maja, lecz największe stężenie pyłków przypada na drugą połowę kwietnia.
Więcej informacji o brzozie można znaleźć na stronie Wikipedia

Trawy, wiechlinowate (Poaceae, Gramineae) – rodzina roślin jednoliściennych z rzędu wiechlinowców (Poales) obejmująca ok. 12 tys. gatunków występujących powszechnie na całej kuli ziemskiej.

Pylenie traw rozpoczyna się zwykle w kwietniu i trwa nawet do września.
Więcej informacji o trawach można znaleźć na stronie Ekologia.pl

ambrozja - animacja przedstawiająca zmianę stężeń alergenów

Ambrozja (dawniej Compositae). Ambrozja jest jednoroczną rośliną zielną z rodziny astrowatych, np. ambrozja bylicolistna i ambrozja trójdzielna, lub byliną jak ambrozja zachodnia. Większość spośród 40 gatunków ambrozji pochodzi z Ameryki Północnej.

Kwitnienie ambrozji w Polsce przypada na drugą połowę sierpnia, wrzesień i pierwszą dekadę października.
Więcej informacji o trawach można znaleźć na stronie odetchnijspokojnie.pl

olsza - animacja przedstawiająca zmianę stężeń alergenów

Olszaolcha (Alnus Mill.) jest pospolitym drzewem rosnącym w Europie i na zachodzie Ameryki Północnej. Dorasta do 25 m wysokości. W Polsce dziko rosną trzy gatunki: olsza czarna, olsza szara i olsza zielona.

Pylenie olszy trwa, w zależności od warunków pogodowych, od lutego do połowy kwietnia.
Więcej informacji o pyleniu olszy można znaleźć na stronie www.mp.pl

bylice - animacja przedstawiająca zmianę stężeń alergenów
Bylice

Bylice to jedne z najobficiej pylących i najbardziej uczulających roślin w Polsce – rodzaj roślin z rodziny astrowatych.


Kwitnienie bylicy rozpoczyna się zwykle w połowie lipca w południowo wschodniej i południowo zachodniej części kraju, a kończy się w drugiej połowie września.
Więcej informacji o Bylicach można znaleźć na stronie Wikipedia

Prognoza pylenia roślin jest elementem europejskiego Serwisu Obserwacji Atmosfery (CAMS). Codziennie obliczane są stężenia pyłków biogennych dla sześciu gatunków typowych dla różnych obszarów Europy: bylic, olszy, traw, brzozy, oliwki oraz ambrozji, na kolejne 96 godzin (4 dni).  

CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) jest jednym z sześciu serwisów tworzących unijny program obserwacji Ziemi – Copernicus. Program dostarcza produkty informacyjne oparte na obserwacjach satelitarnych Ziemi, obserwacjach naziemnych oraz modelowaniu. Usługa została uruchomiona 11 grudnia 2014 roku, przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF).

Zastrzeżenie:
Wyniki prognoz pyłków roślinnych są orientacyjne i bazują na założeniach serwisu CAMS2_40. Celem prognoz jest dostarczenie jakościowej informacji na temat stężeń alergenów w Polsce w celach edukacyjnych i informowania społeczeństwa. Wyniki prognoz nie są weryfikowane pomiarami i nie mogą być podstawą badań klinicznych.

Prognozy dla poszczególnych gatunków obliczane są w okresach zaznaczonych w tabeli.

Kalendarz pylenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego