Ustawienia

Seminarium „Monitoring chemizmu opadów atmosferycznych i ocena depozycji atmosferycznej do 2023 i od 2024 roku”

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym seminarium środowiskowym z serii „Jakość Powietrza w Polsce”.

Podczas najbliższego spotkania pani Julita Biszczuk-Jakubowska, kierownik Wydziału Monitorowania Jakość Powietrza IMGW przedstawi referat nt. „Monitoring chemizmu opadów atmosferycznych i ocena depozycji atmosferycznej do 2023 i od 2024 roku”.

Streszczenie referatu:
Monitoring chemizmu opadów atmosferycznych i ocena depozycji zanieczyszczeń do podłoża od ponad 20 lat jest elementem Państwowego Monitoringu Środowiska.
Zadanie ma na celu określanie w skali kraju rozkładu ładunków zanieczyszczeń wprowadzanych z mokrym opadem do podłoża w ujęciu przestrzennym i czasowym.
Informacje o obciążeniu obszarów leśnych, gleb i wód powierzchniowych związkami zakwaszającymi, biogennymi i metalami ciężkimi deponowanymi z powietrza mogą być wykorzystywane przy tworzeniu i ocenie skuteczności programów redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza, a także przy opracowywaniu bilansu nawozowego w gospodarce wodnej i leśnej.
W ramach realizowanego przez GIOŚ projektu pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie” w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 został opracowany i wdrożony w 2024 roku nowy system monitorowania chemizmu opadów atmosferycznych w Polsce.

Seminarium odbędzie się 23 lutego w godzinach 10:00-11:00.
Link do łączenia.