Ustawienia

III Festiwal Naturalnego Budowania – zdrowe domy z gliny, słomy, konopii i drewna

Spotkanie twórców, warsztaty z wykorzystania naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawa połączona z targami – oto program III edycji Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbędzie się we Wrocławiu od 30 września do 2 października br. Część wydarzeń będzie mieć miejsce w Muzeum Architektury, część w Browarze Mieszczańskim, niektóre zostaną udostępnione także trybie hybrydowym. Wśród gości pojawi się wielu zagranicznych i krajowych ekspertów naturalnego budowania, m.in. Hubert Trammer, Magdalena Górska, Anna Zawadzka, Maciej Jagielak, Przemysław Raj. Festiwal jest elementem projektu realizowanego z udziałem KOZK/IOŚ-PIB.

Ludzie chcą zdrowo żyć i mieszkać. Mieszkanie i życie w zdrowym domu nieodzownie kojarzy się z naturalnymi materiałami budowlanymi sprawdzonymi przez tysiące lat. Są to glina, wapno, drewno, słoma i konopie. Wszystkie są naturalne, bez „konserwantów” – mówi Wojciech Gogół z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), jednego z organizatorów wydarzenia.

Głównymi tematami tegorocznej edycji Festiwalu będą naturalne materiały budowlane w praktyce – nie tylko budowanie z drewna, słomy, konopi i gliny, ale też stosowanie tych materiałów w termomodernizacji, remontach i architektonicznym „upcyclingu” – oraz Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ).

30 września – pierwszy z trzech dni Festiwalu – to inauguracyjne wykłady i debata we wrocławskim Muzeum Architektury. Wśród zaproszonych prelegentów pojawią się Hubert Trammer – współtwórca Nowego Bauhausu, czy też Aleksander Mielczyński i Maciej Jagielak – doświadczeni architekci projektujący domy słomiane.

Drugi i trzeci dzień Festiwalu to wydarzenia w Browarze Mieszczańskim – prelekcje i dyskusje, warsztaty oraz pokazy, a także targi budownictwa naturalnego. Zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w tej tematyce, jak i eksperci lub miłośnicy naturalnego budowania podczas tych dwóch dni znajdą dla siebie wiele atrakcji. – Na miejscu spodziewamy się kilkuset gości, ale część wydarzeń będzie można śledzić online. Niektóre punkty programu przewidują nawet interakcję, będzie można np. zapytać prowadzących warsztaty czy wykłady o szczegóły – zapowiada Wojciech Owczarzak, koordynator organizacyjny Festiwalu.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego z funduszy EOG w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3247982238782083

Pełny program Festiwalu: https://festiwal.osbn.pl/program/