15 października 2024 r. przedstawiciele IOŚ-PIB z Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) miało zaszczyt po raz kolejny poprowadzić panel dyskusyjny podczas Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends w Poznaniu. Tematem przewodnim była dyskusja o możliwościach łagodzenia skutków wdrożenia systemu ETS2 z wykorzystaniem środków Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz wyzwaniach związanych z jego realizacją.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Macieja Cyglera, eksperta IOŚ-PIB, który przedstawił wyniki analiz z projektu #LIFEVIIEW2050, obrazując skalę potencjalnych skutków. Goszcząc przedstawicieli różnych instytucji będących interesariuszami tych działań mieliśmy doskonałą okazję zapoznać się postrzeganiem ich z różnej perspektywy.
W panelu moderowanym przez Roberta Jeszke, Zastępcę Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami, udział wzięli eksperci z różnych instytucji:
- Katarzyna Zielińska-Heitkötter (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) podkreśliła złożoność wdrażania SFK, omawiając podział środków, kryteria ubóstwa energetycznego i transportowego oraz mierniki postępu.
- Marzena Andrzejewska-Wierzbicka (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego) zwróciła uwagę na znaczenie spójności regionalnych strategii klimatycznych z dokumentami strategicznymi różnych szczebli.
- Marcin Jamiołkowski (NFOŚIGW) przedstawił rozbudowaną strukturę finansowania działań w zakresie ochrony klimatu i jakości powietrza, opisując dostępne źródła i mechanizmy finansowe.
- Wojciech Augustowski (Instytut Reform) podkreślił konieczność efektywnego wykorzystania środków z SFK, które stanowią szansę na finansowanie działań niemożliwych do zrealizowania wyłącznie na poziomie krajowym.
Podczas dyskusji nakreślono obecny stan prac, jak również wskazano niezbędne przyszłe działania umożliwiające skuteczne i efektywne osiągnięcie celów w tym zakresie.
Dziękujemy naszym prelegentom za cenne dyskusje oraz organizatorom Kongresu Local Trends za zaproszenie i możliwość współorganizacji wydarzenia.