Ustawienia

IOŚ-PIB/KOBiZE na COP29: Wpływ globalnej sytuacji geopolitycznej na politykę klimatyczną i negocjacje

Eksperci Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE), działającego w ramach IOŚ-PIB, biorą aktywny udział w tegorocznym szczycie klimatycznym COP29. Podczas sesji „The EU Clean Industrial Deal – what to expect?” w Pawilonie Greckim omówiono kluczowe zagadnienia, w tym wpływ globalnej sytuacji geopolitycznej na politykę klimatyczną i negocjacje. Dyskusja opierała się na wynikach prac i analiz prowadzonych w ramach projektu LIFE VIIEW 2050.

Wydarzenie przyjęło formułę panelowej dyskusji moderowanej przez Joannę Panderę, Prezes Forum Energii. W debacie uczestniczyli m.in. Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB i Kierownik KOBIZE/CAKE, Jan Dusík, Zastępca Dyrektora Generalnego DG CLIMA w Komisji Europejskiej oraz Rosana Santos, Dyrektor Wykonawcza E+ w Brazylii.

Paneliści podkreślili, że choć globalna sytuacja geopolityczna wywiera znaczący wpływ na politykę klimatyczną i negocjacje, działania w tym zakresie są kontynuowane, a zmiany na arenie międzynarodowej stają się coraz bardziej widoczne. „Emisje w UE spadają, więc jesteśmy na dobrej drodze, aby w większym stopniu redukować emisje. Nadal musimy być ambitni, nie ma innego początku, a my powinniśmy działać w inteligentny sposób” – zauważył Jan Dusík.

Robert Jeszke omówił, jak można kształtować politykę przeciwdziałania zmianom klimatu, wskazując na konieczność globalnej koordynacji, w tym stosowania mechanizmów takich jak ustalanie ceny emisji dwutlenku węgla (ang. carbon pricing). Odnosząc się do dyskusji o CBAM, stwierdził, że choć mechanizm granicznego podatku węglowego może stracić na znaczeniu, już teraz widać rozwój rozwiązań opartych na carbon pricing w wielu krajach. CBAM może odegrać rolę katalizatora tych procesów.

Rosana Santos zwróciła uwagę na różnorodność wyzwań klimatycznych w poszczególnych regionach. Poinformowała, że Brazylia niedawno uchwaliła ustawę ustanawiającą system handlu uprawnieniami do emisji, wzorowany na doświadczeniach Unii Europejskiej. „Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę różnorodność krajów i regionów – w Brazylii 75% emisji pochodzi z wylesiania i rolnictwa, więc rozłożenie priorytetów w zestawie narzędzi polityki klimatycznej powinno być nieco inne niż w UE oraz innych krajach rozwiniętych” – dodała.

Dyrektor Jeszke poruszył również temat nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie UE, zwracając uwagę na wyzwania związane z wojną na Ukrainie oraz różnorodne uwarunkowania transformacji energetycznej w państwach członkowskich. Podkreślił konieczność uwzględnienia wrażliwości społecznej, w szczególności w kontekście przystępności cen energii, oraz mobilizacji kapitału prywatnego na inwestycje w OZE, magazyny energii i energetykę jądrową.

Mimo trudnych tematów poruszanych przez panelistów, wszyscy wyrażali determinację w poszukiwaniu efektywnych i akceptowalnych dróg prowadzących do neutralności klimatycznej.