CEL
PROJEKTU
Operacjonalizacja Systemu Zarządzania Rozwojem Polski. Udoskonalenie i wprowadzenie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań do systemu społeczno-gospodarczego i przestrzennego w ramach długookresowego programowania polityki rozwoju
Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie elementów systemu zintegrowanego zarządzania rozwojem kraju – Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 r. i Modelu Struktury Przestrzenno-Funkcjonalnej Kraju.
GRUPA
DOCELOWA
Odbiorcami wyników projektu są głównie podmioty prowadzące politykę rozwoju – rząd i samorządy.
ZAKRES
PROJEKTU
Badania naukowe obejmują:
- charakterystykę trendów rozwojowych w kraju i na świecie,
- identyfikację głównych wyzwań rozwojowych Polski,
- budowanie scenariuszy rozwoju kraju. Wyniki badań posłużą planowaniu, wdrażaniu i ocenie polityk publicznych w zakresie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju.
Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 r. jest opracowywana w sposób partycypacyjny przy szerokim zaangażowaniu różnych środowisk i partnerów społeczno-gospodarczych. Projekt ma służyć także wzmocnieniu potencjału kadr administracji publicznej do zintegrowanego planowania oraz zarządzania rozwojem w różnych skalach przestrzennych (m.in. przez transfer wiedzy i dobrych praktyk).
FINANSOWANIE
Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych GOSPOSTRATEG III. Całkowity koszt projektu to 7 050 162,50 zł.
PARTNERZY
PROJEKTU
Projekt jest realizowany w konsorcjum z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów (liderem projektu) oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Rozwoju (liderem merytorycznym).
CZAS
REALIZACJI
Projekt jest realizowany w latach 2021-2024.