Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji LIFE VIIEW 2050 pt. “Rozwój systemu EU ETS w kontekście realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku z perspektywy nowej KE i Polskiej Prezydencji” organizowanej przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, która odbędzie się dnia 25 października 2024 r. w siedzibie IOŚ-PIB w Warszawie, ul. Słowicza 32.
To wyjątkowe wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli instytucji z Polski i Unii Europejskiej, zainteresowanych polityką klimatyczno-energetyczną. Zapraszamy przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, środowisk akademickich, sektora energetycznego i przemysłowego, banków, think tanków oraz organizacji pozarządowych.
Konferencja LIFE VIIEW 2050 stanowi doskonałą platformę do wymiany poglądów oraz dyskusji na temat kluczowych aspektów polskiej polityki energetyczno-klimatycznej, z uwzględnieniem szerokiej perspektywy unijnej.
Formularz rejestracyjny.
Agenda spotkania.
Udział w konferencji potwierdzili wybitni paneliści m.in.:
- Mette Quinn, DG CLIMA, Komisja Europejska
- Antonio Soria, JRC, Komisja Europejska
- Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
- Artur Runge-Metzger, członek MCC, były Dyrektor w DG CLIMA, Komisja Europejska
- Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego
- Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Marcin Stoczkiewicz, Dyrektor, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
Dyskusje dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej oraz rozwoju systemu handlu uprawnieniami do emisji są kluczowe w kontekście walki ze zmianą klimatu, oraz celem osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy stulecia. Podczas konferencji będziemy mieli okazję wysłuchać dyskusji poświęconej wyzwaniom polityki klimatyczno-energetycznej i możliwości rozwoju systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS, jakie stoją przed nowo wybraną Komisją Europejską oraz w świetle zbliżającej się Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Będzie to również okazja do wymiany poglądów z przedstawicielami z szerokiego grona międzynarodowego, w tym Komisji Europejskiej z DG Climate Action, ale również naukowców ze Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), a także CINEA (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency), jak również najważniejszych przedstawicieli polskiej administracji z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Klimatu. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki opracowane w ramach projektu LIFE VIIEW 2050 w zakresie wpływu zmian systemu EU ETS na sektor energetyki, transportu i rolnictwa.
Nieodzownym elementem konferencji będzie możliwość praktycznego poznania wyników prowadzonych projektów, które były możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania dla projektów LIFE w działalności badawczej, bez którego nie powstałoby Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/ KOBIZE. Możliwość realizacji projektu LIFE VIIEW 2050 oraz inauguracja nowego projektu LIFE ENSPIRE z pewnością będzie okazją do nawiązania przyszłej współpracy z gośćmi w obszarze związanym z transformacją klimatyczno – energetyczną Polski.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki analiz przygotowanych przez Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) opracowanych w ramach projektu LIFE VIIEW 2050. CAKE działa w ramach KOBiZE i prowadzi badania nad kluczowymi aspektami polityki klimatycznej i energetycznej Unii Europejskiej, dostarczając cennych danych i wniosków wspierających działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Konferencja będzie prowadzona zarówno w języku polskim, jak i angielskim (tłumaczenie).
Goście mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie stacjonarnie. Liczba miejsc jest ograniczona. Potwierdzenie udziału otrzymają Państwo drogą mailową.
Uprzejmie prosimy o przekazanie tego zaproszenia innym osobom potencjalnie zainteresowanym.
Więcej informacji o projekcie LIFE VIIEW 2050 znajdą Państwo na stronie internetowej: https://climatecake.ios.edu.pl/
„Konferencja jest realizowana w ramach projektu pn. „Ocena długoterminowego wpływu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na zeroemisyjną gospodarkę do 2050 r.” – LIFE VIIEW 2050 (LIFE19 GIC/PL/001205), który jest dofinansowany ze środków UE z programu LIFE i współfinansowany ze środków krajowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.