
W naszych miastach tworzymy zabudowane, zagospodarowane przestrzenie, w których ograniczamy radykalnie miejsce dla przyrody, często wręcz zrywamy z naturalnym habitatem.
Jednocześnie człowiek bardzo potrzebuje kontaktu z przyrodą, co dobitnie pokazał czas pandemii. Przyroda jest też naszym największym sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze współczesnymi kryzysami: klimatycznym, różnorodności biologicznej, czy związanymi z kondycją społeczną.
- Jak projektować miasta i ich otoczenie, aby tworzyć dobre miejsca do życia, nie tylko dla ludzi, także dla innych istot żywych?
- Jak nieoczywiste przestrzenie mogą się stać ostojami dzikości służącymi ludziom i przyrodzie?
- Jak ważna jest przyroda dla mieszkańców miast?
- Jak ważna jest jej ochrona w mieście i w jego otoczeniu?
- Jak mieszkańcy mogą się włączyć w ochronę przyrody?
Na pytania te odpowiedziała gościni webinarium – Katarzyna Roj – kuratorka, redaktorka, wicedyrektorka wrocławskiej BWA – galerii sztuki współczesnej, której domeną jest upowszechnianie zagadnień związanych z projektowaniem odpowiedzialnym społecznie i prośrodowiskowo.
Odpowiedzialna za realizację w BWA Wrocław wielu wystaw i projektów, w tym: w 2017 roku w galerii Dizajn odbyła się pierwsza wystawa z cyklu ZOEpolis: “Dizajn dla roślin i zwierząt”; od 2019 roku w galerii Dizjan realizowany jest projekt pt. “Żyjnia” – przestrzeń społeczna i edukacyjna galerii, która jest projektem swego rodzaju sanatorium miejskiego w zurbanizowanej przestrzeni. Pokrewny do “Żyjni” projekt pt. “Krótkie wakacje” zwyciężył w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na Triennale w Mediolanie (2025), jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń poświęconych architekturze, sztuce i designowi; w 2021 roku wystawy poświęconej polom irygacyjnym we Wrocławiu, pt. “Pole Regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne”. Promotorka projektu ochrony wrocławskich pól irygacyjnych i utworzenia na nich rezerwatu przyrody.