W dniach 11-15 lutego 2019 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej miało miejsce spotkanie międzynarodowego zespołu specjalistów, realizujących prace z zakresu monitoringu stanu atmosfery i prognoz zanieczyszczeń powietrza:
11 – 13 lutego – spotkania europejskiego Forum Modelowania Jakości Powietrza FAIRMODE*;
13 – 14 lutego – warsztaty CAMS_ACT* na temat wykorzystania nowoczesnych technologii przy podejmowaniu decyzji związanych z ochroną atmosfery;
15 lutego – seminarium „Modelowanie jakości powietrza w Polsce”.
Spotkanie FAIRMODE dotyczyło wykorzystania nowoczesnych metod obliczeniowych w zakresie zarządzania jakością powietrza w Polsce i w Europie, poruszone zostały problemy dotyczące emisji z transportu drogowego oraz sektora komunalno – bytowego. Zwrócono uwagę na fakt, że obecne emisje nie są zadawalające, a przyczyną tego stanu rzeczy jest brak jednolitych danych, brak danych o odpowiedniej rozdzielczości czasowej i przestrzennej oraz zbyt wiele założeń czynionych przy szacowaniu emisji. W celu ewaluacji danych emisyjnych oraz wyników modelowania zarekomendowano użycie narzędzi stworzonych przez grupę FAIRMODE: Delta Tool oraz SHERPA.
Ponad to omówiono zagadnienia prawne dotyczące włączenia rekomendacji grupy FAIRMODE w zakresie modelowania jakości powietrza do prawodawstwa unijnego, a także kwestie dotyczące reprezentatywności rozmieszczenia stacji jakości powietrza.
W trakcie wydarzeń związanych z warsztatami CAMS zaprezentowano różne aspekty dotyczące wykorzystania informacji z zakresu analiz jakości powietrza w polityce lokalnej. W szczególności przedstawiono potencjał narzędzia analitycznego CAMS ACT(Air Control Toolbox), umożliwiającego szczegółowy wgląd w przepływy emisji zanieczyszczeń powietrza pomiędzy Państwami Członkowskimi EU. Narzędzie to może być pomocne przede wszystkim w przygotowywaniu dokumentów dotyczących ocen rocznych jakości powietrza, lokalizowania miejsc przekroczeń, tworzenia epizodów przekroczeń oraz walidacji prognoz jakości powietrza.
W dniu 15 lutego odbyło się seminarium „Modelowanie jakości powietrza w Polsce”. Spotkanie otworzył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska – Sławomir Mazurek oraz Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego – dr inż. Krystian Szczepański.
W trakcie seminarium zaprezentowane zostały prace związane z różnymi aspektami modelowania zanieczyszczeń w atmosferze, realizowane przez ekspertów z IOŚ-PIB, IMGW, PW, AGH, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz firm Atmoterm S.A i Ekometria Sp. z o.o.
Seminarium potwierdziło, iż zastosowania modelowania są bardzo szerokie – od prognoz codziennego zanieczyszczenia w skali regionalnej, poprzez próbę odtworzenia przestrzennego rozkładu zanieczyszczeń w długim okresie, po analizy związane z detekcją udziału rożnego typu źródeł emisji, w tym również uwolnień awaryjnych.
Podczas wydarzenia odbyła się również konferencja prasowa z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Pawła Ciećko oraz ekspertów z zakresu zarządzania jakością powietrza z IOŚ-PIB, FAIRMODE oraz CAMS na temat rozwoju metod obliczeniowych w zarządzaniu jakością powietrza w Polsce i w Europie.
W cyklu konferencji wzięło udział ponad 300 osób z Polski i z Europy, co potwierdza, że kwestia jakości powietrza staje się obecnie jednym z kluczowych wyzwań dla społeczeństwa i środowiska.