
W dniach 13–15 maja odbyły się międzynarodowe warsztaty Task Force on Emission Inventories and Projections (TFEIP), które miały miejsce w siedzibie IOŚ-PIB na ul. Słowiczej 32 w Warszawie. Spotkanie otworzył Robert Jeszke, zastępca dyrektora ds. zarządzania emisjami w IOŚ-PIB a warsztaty zorganizowali i poprowadzili przedstawiciele Zespołu Inwentaryzacji i Raportowania Emisji z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) w IOŚ-PIB, którzy od wielu lat specjalizują się w przygotowywaniu inwentaryzacji emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych oraz emisji zanieczyszczeń do powietrza, a także prognoz w tym zakresie. Należy podkreślić, że zaangażowanie przedstawicieli KOBiZE miało charakter kompleksowy – poza wsparciem organizacyjnym, eksperci aktywnie uczestniczyli w tematycznych sesjach warsztatowych, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą z międzynarodową społecznością specjalistów. Podczas tegorocznych warsztatów praca zespołu została wyróżniona nagrodą dla Polski za najlepszy raport inwentaryzacyjny 2025 w kategorii „Most comprehensive report”, co również potwierdza wysokie kompetencje ZIRE.
Tegoroczna edycja warsztatów stanowi jedno z kluczowych wydarzeń w procesie ewaluacji i doskonalenia metodyk inwentaryzacji emisji zanieczyszczeń do powietrza. Spotkania mają charakter cykliczny i gromadzą szerokie grono międzynarodowych ekspertów oraz naukowców, umożliwiając wymianę najnowszej wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie inwentaryzacji emisji. Warsztaty te są również istotną platformą nawiązywania kontaktów i rozwijania współpracy międzynarodowej, która w przeszłości owocowała wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi oraz wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie monitoringu i raportowania emisji zanieczyszczeń. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in.: KE, IIASA, EEA i JRC.
TFEIP to grupa zadaniowa powołana jako organ doradczy w ramach Konwencji o transgranicznym zanieczyszczeniu powietrza na dalekie odległości (LRTAP), której głównym celem jest wspieranie państw-sygnatariuszy w realizacji obowiązków sprawozdawczych dotyczących inwentaryzacji i prognozowania krajowej emisji zanieczyszczeń powietrza. Grupa odpowiada m.in. za rozwój i aktualizację EMEP/EEA Emission Inventory Guidebook, harmonizację metodyki szacowania emisji, ocenę jakości danych oraz tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla ekspertów z całej Europy.



