Ustawienia

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO „EKO-MIASTO PRZYSZŁOŚCI”

Szanowni Państwo z przyjemnością informujemy, że Jury w składzie:
Paweł Leszczyński – Dyrektor Biura ds. Prezydencji Konferencji Stron (COP24), Ministerstwo Środowiska;
Magdalena Turowska – Przedstawiciel Wydziału Kominikacji i Wspacia Prezydencji Konferencji Stron (COP24), Ministerstwo Środowiska;
Krystian Szczepański – Dyrektor IOŚ-PIB;
Agnieszka Stangreciak – Przedstawiciel Działu Promocji, IOŚ – PIB;
spośród 162 prac wybrało laureatów konkursu „Eko-miasto przyszłości”.

 

GRUPA WIEKOWA 6 LAT – 10 LAT

 

I miejsce – Katarzyna Kilikiewicz

 

Tytuł pracy: Świat przyszłości
Opis pracy: To jest miasto w przyszłości. Domy latają i unoszą się nad ziemią lub są na sprężynach, żeby rośliny mogły rosnąć. Dachy są zielone, pełne roślin, by produkować tlen do oddychania. Latające roboty zbierają śmieci i od razu segregują je oraz przerabiają np. na kompost, nowe butelki lub opakowania. W powietrzu unoszą się specjalne stacje do wyłapywania energii słońca, aby domy mogły latać. Część domów ma flagi do łapania wiatru i też produkują tak energię. Jest kolorowo i czysto.

 

II miejsce – Jagna Koncewicz

 

Tytuł pracy: Ja i Ty dbamy o środowisko, bo zdrowie jest ponad wszystko!

Opis pracy: W Eko mieście ludzie rozumieją, że najważniejsze jest ich podejście do środowiska. Poprzez codzienne czynności dbają, by żyło się zdrowo: jedzenie gotuje się pod przykryciem, jada się głównie warzywa i owoce, a temperatura w domach nie przekracza 20°C. W łazienkach są prysznice i energooszczędne pralki, a ubrania prane są w 40°C. Bliskość domów sprawia, że jazda samochodem jest nieopłacalna. Każdy z budynków posiada tarasy pełne zielonych drzew. Energia pochodzi z wiatraków. Liczy się recykling.

 

III miejsce – Joanna Kwiecień

 

Tytuł pracy: Zielone miasto
Opis pracy: Moja praca przedstawia obraz miasta dziś (szaro, buro, smog, śmieci, zabiegani ludzie) i obraz miasta idealnego (zieleń, kolory, czyste powietrze, brak śmieci, zadowoleni ludzie). Gdy ograniczymy ilość zanieczyszczeń i śmieci a zwiększymy ilość roślin w miastach, możemy osiągnąć równowagę. Nie betonujmy miast, zostawiajmy zielone miejsca, parki, trawniki i skwery. To nie tylko miłe dla oka, dobre dla jakości powietrza ale i miejsce, gdzie żyją zwierzęta a woda deszczowa wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic. Wszystko ma swoje konsekwencje, albo ludzie to zrozumieją albo Ziemia nie pożyje już długo.

 

Wyróżnienia: Adam Jeździkowski, Blanka Waśkiewicz, Patryk Matyjasik

Nagroda dla szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15, im Królowej Jadwigi, Opole

 

GRUPA WIEKOWA 11 LAT – 15 LAT

 

I miejsce – Jakub Guzy

 

Tytuł pracy: Eco – cool

Opis pracy: Przyszłość Ziemi zależy w dużym stopniu od postawy i świadomości dzisiejszej młodzieży. Należy promować zachowania proekologiczne, aby dbanie o środowisko było modne, „fajne” czyli w slangu młodzieżowym „cool”. „Cool” oznacza także komfortowy „chłód” czyli stan przeciwstawny do efektów globalnego ocieplenia: brak deszczu, susze i ekstremalnie wysokie temperatury. Stan idealny dla życia w mieście, w tym wyjścia na rodzinny, niedzielny spacer.

 

II miejsce – Hanna Drygalska

 

Tytuł pracy: Eko miasta budujemy, przyszłość świata fundujemy

Opis pracy: W eko-mieście jest osiedle domów obrotowych w połowie oszklonych, a w połowie ocieplonych materiałem termicznym. Szklaną stroną stale obracają się do słońca, dzięki czemu są nagrzewane i oświetlane. Nad elekromagnetycznymi drogami unoszą się auta, które poruszają się na zasadzie przyciągania i odpychania magnetycznego, nie emitują spalin. Na dachach domów umieszczone są panele słoneczne. Na rzece są turbiny z elektrowni wodnej, a na zboczu góry wiatraki z elektrowni wiatrowej i panele słoneczne.

 

III miejsce – Wiktoria Grodowska

 

Tytuł pracy: Żyj z przyrodą w symbiozie

Opis pracy: Mój rysunek przedstawia Eko-miasto przyszłości, w którym człowiek żyje w symbiozie z przyrodą. W mieście tym w prąd ludzi zaopatrują bio-maszyny „ Elektriony”, które swoje zasoby energii posiadają dzięki gromadzeniu mocy piorunów. W wodę zaś miasto zaopatrują „Filtrolejki” zmyśle bio-maszyny, które oczyszczają deszczówkę, czyniąc ją zdatną do picia. Rośliny rosnące na terenie miasta i poza nim dostarczają mieszkańcom życiodajny tlen i pożywienie. W mieście tym człowiek czerpie korzyści, jakie daje mu przyroda, nie niszcząc.

 

Wyróżnienia: Agnieszka Kulesz, Alicja Szczęsna, Katarzyna Wolnik

Nagroda dla szkoły: Oddziały Gimnazjalne w SP nr 32 im. Małego Powstańca, Warszawa

 

Wyniki zostały przedstawione w protokole z posiedzenia Jury Konkursowego.

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

Konkurs „Eko-miasto przyszłości” zorganizowany został przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy z inicjatywy Ministra Środowiska.