Czym jest Ekoprojektowanie?
Ecodesign for Sustainable Products Regulation (ESPR) to nowe rozporządzenie Unii Europejskiej, które obowiązuje od 18 lipca 2024 roku. Zastępuje dotychczasową dyrektywę z 2009 roku, ale zakres ma o wiele szerszy – teraz wymagania dotyczą wszystkich grup produktów, nie tylko tych związanych z energią. Główną ideą jest, by już na etapie projektowania brać pod uwagę trwałość, energooszczędność, łatwość naprawy i recyklingu, a w konsekwencji wspierać jednolity rynek dóbr przyjaznych środowisku. Podstawę prawną stanowią założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz Plan Działań na rzecz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym z 2020 roku.
Czym jest Cyfrowy Paszport Produktu?
Kluczowym elementem nowych przepisów jest tzw. cyfrowy paszport produktu (Digital Product Passport, DPP). Każdy produkt objęty rozporządzeniem trzeba będzie wprowadzać na rynek z takim paszportem. To nic innego, jak zbiór informacji cyfrowych: o użytych surowcach, składzie, pochodzeniu, śladzie węglowym oraz możliwościach naprawy i recyklingu. Dzięki temu każdy – zarówno konsumenci, jak i firmy w łańcuchu dostaw – będzie miał szybki dostęp do rzetelnych danych o produkcie. W praktyce ma powstać centralny rejestr DPP i specjalny portal, w którym te informacje będą przechowywane.
Kogo obejmują nowe przepisy?
Obowiązki nakładane przez ESPR dotyczą przede wszystkim producentów, importerów i dystrybutorów – czyli wszystkich podmiotów uczestniczących we wprowadzaniu towarów na rynek UE. W pierwszej kolejności DPP objęte zostaną takie kategorie jak: baterie, urządzenia elektroniczne i informatyczne, tekstylia, odzież, obuwie, meble (włącznie z materacami), opony, detergenty, farby, wyroby z aluminium, żelaza i stali oraz materiały budowlane. Z czasem zakres ma się poszerzyć i objąć wszystkie dobra fizyczne.
Dla firm oznacza to przede wszystkim konieczność zmian w procesach produkcji oraz inwestycje w systemy IT do gromadzenia i udostępniania danych DPP. Początkowo wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale równocześnie tworzy szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej dzięki oferowaniu produktów bardziej transparentnych i zgodnych z oczekiwaniami ekokonsumentów. Jeśli przedsiębiorstwo nie sprosta wymogom, nie będzie mogło sprzedawać swoich produktów na rynku unijnym.
W związku z tym mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję o charakterze szkoleniowym poświęconą wdrażaniu zasad ekoprojektowania w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) i opracowywaniu Cyfrowych Paszportów Produktowych oraz ocenie cyklu życia produktu – LCA. W trakcie konferencji szerzej omówimy cele i szczegóły ESPR oraz DPP. Przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące wdrożenia przepisów, harmonogram kolejnych aktów wykonawczych oraz przyjrzymy się branżom, które jako pierwsze będą musiały dostosować się do nowych wymagań – m.in. elektronika, tekstylia, meble, budownictwo, motoryzacja (baterie) i chemia użytkowa (detergenty, farby).
Celem konferencji jest:
- Omówienie ram legislacyjnych – podstawy prawne Ekoprojektowania, Cyfrowych Paszportów Produktowych oraz środowiskowej oceny cyklu życia produktów (LCA), w tym planowane zmiany na poziomie Komisji Europejskiej.
- Przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej zasad “Ekoprojektowania” oraz zasad sporządzania Cyfrowych Paszportów Produktowych skoncentrowane na narzędziach i metodach wdrożeniowych.
- Stworzenie platformy wymiany doświadczeń związanej ze zrównoważonym rozwojem firm w tym: ekoprojektowanie, gospodarka obiegu zamkniętego, paszport cyfrowy produktów oceny wpływu na środowisko (LCA). Platforma będzie miejscem współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi, JST, a także ustawodawcą.
Termin: 18.06.2025 r. godz. 10.00 – 14.00
Miejsce: Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, ul. Słowicza 32, 02-170 Warszawa
Forma udziału w wydarzeniu: hybrydowa
Koszt udziału w wydarzeniu: udział w wydarzeniu jest bezpłatny niezależnie od formuły uczestnictwa
Program wydarzenia
10:00-10:15 Oficjalne otwarcie konferencji – dr hab. Marcin Stoczkiewicz – Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB)
10:15-10:45 Podstawy Prawne Ekoprojektu i Cyfrowego Paszportu Produktowego – Magdalena Fertsch – Ślęk GS1 Polska
10:45-11:15 Środowiskowa Ocena Produktów jako narzędzie wspomagające ekoprojektowanie – szersze omówienie LCA – prof. dr hab. Barbara Gworek – Zakład Chemii Środowiska i Oceny Ryzyka, Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB)
11:15-11:45 Gospodarka Obiegu Zamkniętego – nowe wyzwania dla firm – Ewa Chodkiewicz Zero Waste Consulting
11:45-12:15 Przerwa kawowa
12:15-12:45 Cyfrowy Paszport Produktowy na przykładzie wytycznych i standardu Paszportu Baterii – Jonasz Szczeniowski – Jonasz Szczeniowski Consulting, dr inż. Maria Skrętowicz – Politechnika Wrocławska Wydział Mechaniczny Katedra Inżynierii Pojazdów
12:45-13:15 Nadchodzące zmiany w rynku emisji ( EUETS2, CEBAM, EED) – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE)
13:15-13:50 Panel dyskusyjny, którego tematyka skupia się wokół szans i zagrożeń dla MŚP w kontekście ekoprojektowania, LCA oraz zmian w systemie handlu emisjami: “Ekoprojektowanie w Praktyce: Jak Przetrwać i Rozwinąć Biznes w Nowych Realiach?” (GS1, IOŚ-PIB, KOBiZE/IOŚ-PIB, ZWC)
13:50 – 14:00 Zakończenie konferencji.
Formuła panelu dyskusyjnego to 25-35 minut rozmów ekspertów + ewentualne pytania.
Link do FORMULARZA REJESTRACYJNEGO
Klauzula informacyjna
Partnerzy wydarzenia
(w kolejności alfabetycznej):
Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy, Jonasz Szczeniowski Consulting, GS1 Polska, Politechnika Wrocławska – Wydział Mechaniczny Katedra Inżynierii Pojazdów, Zero Waste Consulting
