Ustawienia

IOŚ-PIB/KOBiZE na COP29: Dyskusja o mechanizmach ustalania ceny emisji dwutlenku węgla fundamentem zintegrowanej polityki klimatycznej

Eksperci Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE), działającego w ramach IOŚ-PIB, biorą aktywny udział w tegorocznym szczycie klimatycznym COP29. Podczas sesji „Carbon pricing as a response to climate change in the EU neighbouring countries” w Pawilonie Ukraińskim omawiano globalne systemy oparte na ustalaniu ceny za emisje CO2 (ang. carbon pricing) i ich rolę w harmonizacji polityki klimatycznej, zwłaszcza w kontekście wdrażania mechanizmu CBAM.

Eksperci KOBiZE oraz CAKE działających w ramach IOŚ-PIB aktywnie uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących tegorocznej Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP29). Jednym z nich była sesja pt. „Carbon pricing as a response to climate change in the EU neighbouring countries”, która odbyła się 14 listopada w Pawilonie Ukraińskim. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez IOŚ-PIB we współpracy z Energy Community Secretariat. 

Wydarzenie otworzył Oleh Bondarenko, przewodniczący Komisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. polityki środowiskowej, podkreślając znaczenie współpracy międzynarodowej w zakresie polityki klimatycznej. Następnie Maciej Cygler, ekspert KOBiZE, przedstawił kontekst dyskusji, omawiając globalny rozwój systemów handlu emisjami oraz wyniki analiz CAKE/KOBiZE/IOŚ-PIB przeprowadzonej w ramach projektu LIFE VIIEW 2050 dotyczące połącznia tych systemów z UE i ich wpływu na rozszerzenie narzędzi polityki klimatycznej w skali międzynarodowej. 

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była dyskusja panelowa moderowana przez Monikę Figaj z Energy Community Secretariat, w której udział wzięli przedstawiciele państw spoza UE. Paneliści, m.in. Artur Lorkowski (Dyrektor Energy Community Secretariat), Aliona Rusnac (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mołdawii) oraz Oleksii Riabchyn (Doradca Wicepremiera Ukrainy ds. Zielonego Ładu UE), podzielili się doświadczeniami związanymi z wdrażaniem mechanizmów ustalania ceny emisji CO2 w swoich krajach. 

Dyskusja dotyczyła m.in. wyzwań związanych z wdrażaniem podatku granicznego CBAM przez UE. Podkreślono, że choć CBAM stanowi wyzwanie, jest także impulsem do harmonizacji polityk klimatycznych, ale w przyszłości jego znaczenie może maleć w miarę rozwoju globalnych systemów handlu emisjami. 

Robert Jeszke, Zastępca Dyrektora IOŚ-PIB ds. Zarządzania Emisjami, zwrócił uwagę na kluczową rolę współpracy międzynarodowej w rozwijaniu i łączeniu systemów handlu emisjami. Zaprezentował wyniki analiz IOŚ-PIB/KOBiZE wykonane w ramach CAKE, które wskazują na korzyści płynące z takich działań, jednocześnie podkreślając potrzebę odpowiedniego przygotowania krajów kandydujących do sprostania wymaganiom UE. 

Wydarzenie podkreśliło, że mechanizmy oparte na ustalaniu ceny za emisję CO₂ są kluczowym narzędziem walki z globalnym ociepleniem i mogą stać się fundamentem zintegrowanej polityki klimatycznej na poziomie międzynarodowym.