Ustawienia

XVII Poznańskie Spotkania Kardiologiczne za nami

W dniach 22-23 listopada 2024 roku w Poznaniu odbyły się XVII Poznańskie Spotkania Kardiologiczne – jedno z najważniejszych wydarzeń kardiologicznych w Polsce, gromadzące lekarzy z całego kraju. Konferencja stanowiła doskonałą okazję do podsumowania i usystematyzowania najnowszych osiągnięć w dziedzinie kardiologii, zarówno w aspekcie naukowym, jak i technologicznym.

W dwudniowym wydarzeniu wzięło udział ponad 420 uczestników, którzy mieli okazję zapoznać się z przełomowymi metodami diagnostycznymi i terapeutycznymi. Program obejmował liczne wykłady oraz warsztaty, skupiające się na kluczowych zagadnieniach współczesnej kardiologii.

Po raz pierwszy w historii konferencji, IOŚ-PIB we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu zorganizował sesję tematyczną pt. „Zanieczyszczenie powietrza a ryzyko chorób niedokrwiennych serca”. Eksperci przedstawili wyniki najnowszych badań prowadzonych w Polsce, omawiając wpływ jakości powietrza na zdrowie pacjentów z chorobami kardiologicznymi. W szczególności zwrócono uwagę na reakcję organizmu na ekspozycję na zanieczyszczenia atmosferyczne oraz poziom ryzyka zdrowotnego.

W swojej prezentacji dr inż. Krzysztof Skotak, Kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska w IOŚ-PIB zaprezentował wyniki najnowszych globalnych badań nad wpływem zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Przybliżył uczestnikom wydarzenia opublikowane w 2021 roku przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) najnowsze Wytyczne oraz zalecenia dotyczące wartości normatywnych w prospektywnym procesie implementacji do prawa krajowego najnowszej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2881 z dnia 23 października 2024 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.

Dr inż. Krzysztof Skotak podkreślił w swoim wystąpieniu, że zanieczyszczenie powietrza jest drugą przyczynę zgonów na świecie, odpowiadając za około 12% zgonów na świecie (wśród kilkudziesięciu uwzględnionych w analizach projektu Globalnego Obciążenia Chorobami (GBD, ang. Global Burden of Disease). W przypadku Europy (w tym również Polski), zanieczyszczenie powietrza stanowi obecnie siódmy czynnik ryzyka zgonów powodując ok. 7% wszystkich zgonów. Najwięcej negatywnych skutków, zanieczyszczenie powietrza powoduje w przypadku chorób układu krążenia.

W szczególności zwrócono uwagę na Polskę, gdzie długotrwała ekspozycja na pył zawieszony PM2.5 przekraczający normy WHO odpowiada za 4,5% wszystkich zgonów z przyczyn naturalnych. Ekspert podkreślił, że zanieczyszczenie powietrza jest bardziej szkodliwe niż palenie tytoniu czy ryzyko związane z bezpieczeństwem żywnościowym, co wymaga pilnych działań w zakresie poprawy jakości powietrza.