
2 kwietnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało webinar “Źródła danych na potrzeby opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu”. Każde polskie miasto liczące co najmniej 20 tys. mieszkańców ma obowiązek opracowania Miejskiego Planu Adaptacji (MPA) – dokumentu, który wyznaczy cele przystosowania się do zmian klimatu oraz skoordynuje działania w tym zakresie. Celem wydarzenia było wsparcie samorządów w przygotowaniu wysokiej jakości miejskich planów adaptacji.
Adaptacja do zmian klimatu stanowi jedno z największych wyzwań, przed którymi stoją polskie miasta. Miejskie Plany Adaptacji muszą odpowiadać na specyficzne potrzeby poszczególnych miast, dlatego kluczowe jest oparcie ich na odpowiednich danych, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tym, jak skutecznie wykorzystywać dostępne dane, koncentrując się na praktycznych narzędziach, metodologiach i studiach przypadków.
Podczas wydarzenia dr inż. Ewelina Siwiec z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu opowiedziała m.in. o projekcie Klimada 2.0, będącym bazą wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń, a także planowanej kontynuacji przedsięwzięcia pod nazwą Klimada 3.0.
Z kolei dr hab. inż. Joanna Strużewska z Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu przybliżyła uczestnikom kwestię wykorzystania i stosowania danych klimatycznych C3S w państwach członkowskich UE i krajach objętych programem Copernicus, które umożliwiają m.in. modelowanie jakości powietrza atmosferycznego.
Poza przedstawicielkami IOŚ-PIB wśród prelegentów obecni byli reprezentanci Europejskiej Agencji Środowiska, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.
W samym wydarzeniu uczestniczyło ponad 350 osób.