Woda jest podstawowym zasobem, niezbędnym do życia ludzi, funkcjonowania gospodarki, a także całego środowiska przyrodniczego. Mieszkańcy, czy to w Polsce, czy Łotwie, przyjmują dostępność wody i usług sanitarnych za coś oczywistego, bez przykładania wystarczającej uwagi do kwestii związanych z obsługą systemów wodociągowych i kanalizacyjnych przez ludzi.
Od kilku lat zauważalny jest problem z przyciąganiem przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nowych pracowników. Sektor ten potrzebuje kompetentnych, kreatywnych, błyskotliwych i kompetentnych specjalistów, co nie zawsze idzie w parze z ofertą edukacyjną.
W związku z tym podjęto pierwsze kroki w celu rozwoju szkoleń zawodowych zgodnie z potrzebami rynku pracy w sektorze ochrony środowiska. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) współpracuje Łotewskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorstw Wodociągowych i Kanalizacyjnych (dalej – LŪKA) przy promocji rozwoju kształcenia zawodowego w celu zaspokojenia potrzeb rynku pracy w sektorze ochrony środowiska.
Sandis Dejus, dyrektor wykonawczy LŪKA, który jednocześnie koordynuje realizację projektu, wskazał, że: „Udało nam się pobudzić aktywną dyskusję między instytucjami edukacyjnymi a sektorem wodnym w obu krajach. Zainicjowano dialog i nawiązano nowe kontakty. Stanowi to podstawę do zrównoważenia potrzeb rynku pracy sektora z ofertą edukacyjną. Ponieważ, jak wiemy, najważniejszą osobą w mieście jest specjalista ds. wody!”.
Przeprowadzone w ramach projektu warsztaty networkingowe i seminaria wymiany doświadczeń w Polsce i Łotwie zgromadziły 11 różnych instytucji edukacyjnych, 2 ministerstwa, 6 organów publicznych i 7 przedsiębiorstw związanych z gospodarką wodną, którym dały możliwość stworzenia podstaw międzynarodowej sieci w celu wspólnego rozwiązania problemu niedoboru pracowników w sektorze środowiska i gospodarki wodnej.
W ramach projektu opracowano kampanię marketingową i reklamową w celu przyciągnięcia potencjalnych uczniów i studentów do skorzystania z ofert szkoleniowych w sektorze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Stworzono treści promujące sektor wodny i wymagane w nim zawody, w tym film wideo w języku łotewskim, polskim i angielskim. Opracowane materiały marketingowe i promocyjne, dzięki swojej uniwersalności, można dostosować do potrzeb każdej instytucji edukacyjnej i sektora wodnego. Jak wskazał jeden z uczestników warsztatów: „Bez wody nie ma życia” (ang. No water, no life).
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie odzwierciedlają osobiste poglądy autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani EACEA nie ponoszą odpowiedzialności za wyrażone poglądy.