26 listopada 2024 r. w Juszkowie odbyła się konferencja „Selektywna zbiórka bioodpadów – dobre praktyki dla gmin” współorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste (PSZW) z Gminą Pruszcz Gdański oraz Zero Waste Europe. Biorąca udział w wydarzeniu dr inż. Beata Waszczyłko – Miłkowska, Kierownik Zakładu Monitoringu i Prognozowania w Gospodarce Odpadami w IOŚ-PIB, przedstawiła prezentację dot. efektywności przetwarzania bioodpadów w gminie, w której wskazała m.in. ilości wytwarzanych bioodpadów przez mieszkańca Polski i Europy, wyjaśniła, jak należy definiować bioodpady powstające w gminach oraz przedstawiła sposoby ich zagospodarowania.
Ekspertka w swoim wystąpieniu położyła nacisk na niewystarczające wykorzystanie potencjału recyklingowego bioodpadów oraz niezadowalający poziom selektywnego zbierania. Jak zaznaczyła „Przekazanie bioodpadów do procesów recyklingu nie oznacza ich poddania recyklingowi. W wyniku recyklingu musi powstać produkt”.
Kierownik Zakładu Monitoringu i Prognozowania w Gospodarce Odpadami w IOŚ-PIB, przedstawiła ilości bioodpadów zagospodarowanych w poszczególnych rodzajach instalacji, pokazując model efektywnego procesu technologicznego dla tych odpadów komunalnych.
Na koniec wystąpienia, ekspertka jeszcze raz podkreśliła, jak duży potencjał energetyczny i nawozowy posiadają bioodpady wytwarzane w gminach. „Potencjał nawozowy jest filarem do osiągnięcia poziomów recyklingu odpadów komunalnych w gminach” – powiedziała dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska.