Ustawienia

Relacja z konferencji “Quo Vadis gospodarko odpadami?”

5 grudnia 2024 roku odbyła się konferencja “Quo Vadis gospodarko odpadami?”organizowana przez Dobrowolne Porozumienie Rekarton. W wydarzeniu uczestniczyła dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska, Kierownik Zakładu Monitoringu i Prognozowania w Gospodarce Odpadami w IOŚ-PIB, która w swojej prezentacji dotyczącej systemu kaucyjnego oraz jego wpływu na efektywność gospodarki odpadami omówiła m.in. funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami w Polsce, w tym systemu gminnego, genezę systemu kaucyjnego w UE, a także aspekty prawne i praktyczne wdrażania systemu kaucyjnego w Polsce.

Ekspertka w swojej wypowiedzi podkreśliła, że nowy system musi być kompatybilny z obecnymi regulacjami oraz dostępny dla wszystkich użytkowników końcowych i producentów. W obecnych uwarunkowaniach prawnych system kaucyjny jest narzędziem do osiągnięcia wymaganych poziomów selektywnego zbierania odpadów z butelek na napoje jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. A podkreślić należy, że obowiązek ten w Polsce spoczywa na wprowadzających napoje w tych opakowaniach.

Doświadczenia z przeszłości i obecne przypadki pokazują, że przyjęcie jednostronnych środków w poszczególnych państwach członkowskich nadal stwarza problemy. W szczególności postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w sektorze napojów wykazały, że krajowe środki mogą prowadzić do zakłóceń konkurencji oraz w niektórych przypadkach do fragmentacji rynku wewnętrznego, co jest sprzeczne z celem dyrektywy 94/62/WE dotyczącym rynku wewnętrznego” – zauważyła ekspertka.

Dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska przytoczyła w swojej prezentacji m.in. dane dotyczące kosztów wdrażania systemu w perspektywie 10-letniej oraz jego potencjalnego wpływu na zwiększenie selektywnego zbierania i zmniejszenia zaśmiecenia tym rodzajem odpadów. Zauważono, że system kaucyjny może stanowić ważny element gospodarki obiegu zamkniętego, aby jednak było to możliwe, niezbędne jest kompleksowe przygotowanie do wdrożenia systemu kaucyjnego, w tym współpracy z sektorem prywatnym, prowadzenia kampanii edukacyjnych oraz zapewnienia odpowiedniego okresu przejściowego dla dostosowania się przedsiębiorstw do nowych wymagań.