Ministra Paulina Henning-Kloska powołała Zastępcę Dyrektora ds. Zmian Klimatu i Współpracy Międzynarodowej

1 października br. Ilona Jędrasik została powołana przez Ministrę Paulinę Hennig-Kloskę na stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Zmian Klimatu i Współpracy Międzynarodowej w IOŚ-PIB.

Ilona Jędrasik jest ekspertką od polityki publicznej i komunikacji, działaczką społeczną i menadżerką. Przez lata była związana z trzecim sektorem. Pełniła m.in. następujące funkcje: prezeski fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, przewodniczącej rady Instytutu Reform, członkini Rady WWF Polska oraz członkini komitetu sterującego Koalicji Klimatycznej.

Specjalizuje się w polityce klimatycznej, energetycznej i jakości powietrza. W Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przez lata kierowała zespołem klimatyczno-energetycznym, który prowadził strategiczne spory sądowe i administracyjne oraz przygotowywał uwagi i propozycje regulacyjne.

Jest absolwentką Wydziału Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i studiów podyplomowych z polityki zagranicznej w Collegium Civitas i PISM. W latach 2017-2021 przygotowywała doktorat w dziedzinie nauk o polityce i administracji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła m.in. kurs legislacji na Uniwersytecie Warszawskim i kurs The European Energy Transition we Florence School of Regulations. Ponadto jest autorką licznych artykułów naukowych oraz publicystycznych.

Za swoją pracę na rzecz ochrony klimatu została uznana jedną z 25 Liderek Zrównoważonego Rozwoju magazynu Forbes (2021) oraz wybrana do grona Europejskich Liderów Fundacji Obama (2022). Jest absolwentką Szkoły Liderów Politycznych.