
Głównym celem rozpoczynającego się projektu „Klimada 3.0 – dostęp do wiedzy i danych w zakresie zmian klimatu”, jest rozwój wiedzy w zakresie szeroko rozumianej problematyki zmian klimatu oraz wspieranie lepszego dostępu do niej w celu zwiększenia efektywności realizacji niezbędnych działań adaptacyjnych. Osiągnięcie celu będzie możliwe poprzez rozwój platformy udostępniającej wiedzę i dane związane ze zmianami klimatu w oparciu o podstawy naukowe. Projekt Klimada 3.0 zakłada zwiększenie dostępności danych poprzez tworzenie otwartych źródeł informacji wspierających podejmowanie świadomych decyzji w zakresie zarządzania adaptacją do zmian klimatu na różnych poziomach wdrażania działań adaptacyjnych.
Kluczowe zagadnienia realizowane w ramach projektu obejmą:
- rozwój dostępu do danych dotyczących ryzyka klimatycznego;
- aktualizację scenariuszy zmian klimatu;
- wspieranie integracji adaptacji do zmian klimatu z polityką miejską i regionalną;
- utworzenie bazy zjawisk ekstremalnych i ich skutków;
- analizę szkód i strat wynikających ze zmian klimatu;
- ocenę kosztów działań adaptacyjnych;
- finansowanie adaptacji do zmian klimatu;
- wspieranie administracji samorządowej w realizacji działań adaptacyjnych;
- sprawozdawczość i prawne aspekty adaptacji do zmian klimatu;
- prowadzenie działań informacyjno-promocyjnych oraz zapewnienie rozwoju informatycznego platformy.
Projekt „Klimada 3.0 – dostęp do wiedzy i danych w zakresie zmian klimatu” jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia świadomości dotyczącej zmian klimatu oraz wzmocnienia działań adaptacyjnych zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Platforma Klimada, rozwijana w ramach projektu, będzie udostępniać naukowo zweryfikowane informacje dotyczące zmian klimatu i adaptacji, które będą wsparciem dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych oraz obywateli w podejmowaniu świadomych decyzji w zakresie ochrony klimatu i adaptacji.
Projekt stanowi kontynuację ponad dziesięcioletnich prac, których celem jest wspieranie opartych na wiedzy działań adaptacyjnych, odpowiadających na wyzwania związane ze zmianami klimatu.
Pierwszy ze zrealizowanych przez IOŚ-PIB projekt pn. „Opracowanie i wdrożenie strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu. Klimada”, został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Środowiska w latach 2011-2013. W wyniku projektu powstał pierwszy dokument strategiczny dotyczący adaptacji do zmian klimatu w Polsce –„Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030” (SPA 2020).
Kontynuacją dalszego rozwoju w obszarze adaptacji do zmian klimatu był realizowany w latach 2018 – 2023 projekt pn.: „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń” (Klimada 2.0).
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i będzie realizowany przez zespół koordynowany przez dr Ewelinę Siwiec do 2029 roku.
