Ustawienia

IOŚ-PIB/KOBiZE na V TECHCO Forum

27 listopada 2024 roku eksperci Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE), działającego w ramach IOŚ-PIB mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w kolejnej, V edycji Konferencji TECHCO FORUM organizowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Nasz zespół aktywnie uczestniczył w bloku tematycznym poświęconym transformacji energetycznej – jej regulacjom, kosztom i technologiom przybliżając pozostałym uczestnikom wyniki swoich prac.

Maciej Pyrka, Kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji KOBIZE/CAKE przedstawił prezentację pt. “Reforma EU ETS po 2030 r.: Wyzwania i szanse na drodze do neutralności klimatycznej”. W swojej prezentacji przedstawił obecne wyzywania w polityce klimatycznej UE oraz dotyczące przyszłości systemu EU ETS, wyczerpywania się puli uprawnień do ok. 2040 r., możliwych rozwiązań np.  w postaci utworzenia Europejskiego Centralnego Banku Węglowego (ECCB), a także przedstawił ostatnie wyniki prac i analiz CAKE i LIFEVIIEW2050, w tym najnowszą analizę przeprowadzoną w ramach projektu LIFE VIIEW2050 pt. LINKING EU ETS WITH OTHER CARBON PRICING MECHANISMS.

Robert Jeszke, Z-ca Dyrektora IOŚ-PIB, CEO KOBIZE/CAKE był jednym z prelegentów w panelu dyskusyjnym: “Otoczenie regulacyjne w kontekście uwarunkowań polskiego przemysłu: RED III, EUETS, CBAM – wyzwania, szanse, prognozy, strategie”. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił konieczność zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej w obszarze nowych technologii, które stanowią fundament niskoemisyjnej gospodarki. Wskazał też na kluczową rolę taniej energii elektrycznej wodoru oraz magazynów energii, umożliwiających efektywne wykorzystanie nadwyżek produkcji z OZE. Zaznaczył, że długoterminowo krajowe nadwyżki energii z OZE mogą zostać osiągnięte przy wsparciu energetyki jądrowej, która zapewni stabilną podstawę systemu energetycznego. Ponadto zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju gospodarki wodorowej, ostrzegając jednocześnie przed ryzykiem uzależnienia od importu wodoru spoza Europy, co mogłoby prowadzić do powtórzenia problemów znanych z sektora gazowego. Podkreślił też znaczenie technologii pochłaniania CO₂, które pozwolą zrównoważyć pozostałe emisje w UE i być może obniżyć koszty w systemie EU ETS (jeżeli zostaną włączone do systemu) oraz wskazał, że rozwój nowych technologii będzie wymagał dostępu do zasobów metali ziem rzadkich. W kontekście polityki klimatycznej wskazał, że może ona stać się szansą na budowanie konkurencyjności przemysłu UE, jeśli skoncentruje się na inwestowaniu w technologie niskoemisyjne i innowacyjne potrzebne w przyszłości. Polska i Europa muszą rozwijać innowacyjne sektory przemysłu, wychodzić poza schematy i budować przewagi konkurencyjne w kluczowych obszarach.