W dniach 23–27 czerwca 2025 r. w Wiedniu odbyło się międzynarodowe Living Planet Symposium 2025, organizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). ESA LPS to jedno z największych wydarzeń poświęconych badanym oraz zastosowaniu danych i technologii satelitarnych w rozwiązaniu wyzwań środowiskowych i społecznych.
Wydarzenie zgromadziło ponad 6500 osób z 119 krajów zainteresowanych dostarczaniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem danych satelitarnych z systemów obserwacji Ziemi, tworząc wyjątkową okazję do spotkań, dyskusji, nawiązania kontaktów. W trakcie sympozjum zaprezentowane zostały innowacyjne produkty, usługi, misje i inicjatywy, których celem było pokazanie w jaki sposób nauka, społeczeństwo, decydenci, przedsiębiorcy mogą czerpać korzyści z danych satelitarnych.
W trakcie wydarzenia dr hab. inż. Agata Hościło wzięła udział w panelu dyskusyjnym poświęconym misjom krajowym realizowanym przez ESA oraz potrzebom użytkowników. Eksperci z IOŚ-PIB/KOBIZE: dr Kinga Kulesza, Agata Hościło, Oliwier Zając, zaprezentowali dwa postery pt.: „Influence of severe drought events on pine forest condition in Poland in the period 2002-2023” oraz „Classification of dominant tree species and detection of forest decline using Sentinel-2 data”. Oba postery wpisywały się w kontekst tematyczny wydarzenia, prezentowały możliwości zastosowania algorytmów uczenia maszynowego i wysokorozdzielczych danych satelitarnych Sentinel-2 do klasyfikacji gatunków drzew i badania kondycji zdrowotnej lasów, oraz wykorzystania danych niskorozdzielczych MODIS do badania wpływu dotkliwych susz na drzewostany sosnowe w Polsce. Zaprezentowane postery przedstawiały wyniki projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt.: „Ocena wpływu warunków meteorologicznych na stan zdrowotny lasów i zaburzenia w lasach w skali regionalnej i krajowej w oparciu o integrację danych naziemnych z danymi z satelitarnych systemów obserwacji Ziemi”.
Udział w wydarzeniu był okazją zarówno do prezentacji wyników badań, jak i do odświeżenia bądź nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i poglądów na temat dostępnych danych, innowacyjnych technologii, przyszłych misji satelitarnych oraz wyzwań stojących przed teledetekcją satelitarną.
Więcej informacji o wydarzeniu: https://lps25.esa.int/


