3 grudnia 2024 roku w Warszawie odbyła się doroczna Gala EMAS, podczas której Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Piotr Otawski, wręczył certyfikaty organizacjom nowo zarejestrowanym w systemie ekozarządzania i audytu EMAS. Z dumą informujemy, że w gronie wyróżnionych znalazł się również Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Certyfikat w imieniu Instytutu odebrała dr Aleksandra Bogusz, Pełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Środowiskowego.
Gala EMAS była okazją do omówienia najnowszych wyzwań związanych z systemem ekozarządzania oraz sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia ekspertów związane z funkcjonowaniem systemu, a także ze sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Wpisanie IOŚ-PIB do krajowego systemu ekozarządzania i audytu EMAS to duże wyróżnienie i dowód naszych działań w zakresie minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko, starań na rzecz harmonizacji celów organizacji z celami dotyczącymi ochrony środowiska oraz systematycznego podejścia do ograniczania negatywnego wpływu działalności na otoczenie.
Wpis to dowód na bycie wiarygodnyn partnerem biznesowym, który skutecznie realizuje cele środowiskowe, będąc liderem w zakresie transparentności oraz zrównoważonego rozwoju.
System EMAS i raportowanie zrównoważonego rozwoju
W trakcie wydarzenia podkreślano rolę systemu EMAS w kontekście nowych wymogów związanych z dyrektywą o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Eksperci omówili, jak organizacje z wdrożonym systemem EMAS mogą skutecznie sprostać tym wyzwaniom dzięki regularnemu raportowaniu i monitorowaniu swojego wpływu na środowisko.
Promocja i rozwój systemu EMAS
Małgorzata Stelmaszczyk, główny specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zrelacjonowała spotkanie organów właściwych EMAS, które odbyło się w listopadzie w Brukseli.
Omówiono na nim kwestie związane z dyrektywami dotyczącymi: sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD) oraz emisji przemysłowych (IED) i tym, jak dyrektywy te korespondują z systemem EMAS. Dużo miejsca poświęcono zagadnieniu promocji systemu EMAS w państwach członkowskich – spójności przekazu, nowoczesnych narzędzi komunikacji oraz poprawnego posługiwania się logo EMAS.
Wydarzenie zakończyło wystąpienie Marty Bociek – głównej specjalistki ds. EMAS w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zaprezentowała projekty dotyczące promocji systemu EMAS planowane na najbliższą przyszłość. Wśród nich znajdą się m.in.: opracowanie strategii komunikacji i promocji, wydanie podręcznika EMAS, szkolenia i warsztaty.
***
System ekozarządzania i audytu EMAS to system certyfikacji środowiskowej, którego celem jest ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko organizacji poprzez obieranie i realizację celów środowiskowych. Wiarygodność systemu jest gwarantowana współpracą Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony i Środowiska oraz Polskiego Centrum Akredytacji.
Logo EMAS to oznaka wiarygodnego partnera biznesowego, który rzetelnie podchodzi do kwestii środowiskowych.