Zasady przygotowania do druku i recenzowania prac naukowych publikowanych w czasopiśmie naukowym „Environmental Protection and Natural Resources”
Czasopismo „Environmental Protection and Natural Resources” jest opracowywane i wydawane przez Instytut Ochrony Środowiska–Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) w Warszawie, ul. Krucza 5/11d. Publikowane są w nim prace naukowe oryginalne i przeglądowe z zakresu szerokorozumianej ochrony środowiska. Interdyscyplinarne prace, opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin, prezentują wzajemne związki zachodzące między reakcjami i procesami w środowisku, zarówno naturalne, jak i powodowane przez człowieka. Prace te dotyczą również zagadnień oraz problemów społeczno-ekonomicznych i technicznych, występujących na terenie Unii Europejskiej, ale także regionalnych, krajowych i lokalnych, w aspekcie zrównoważonego rozwoju.
- Publikacje powinny być opracowane zgodnie z zasadami rzetelności naukowej. Autorzy prezentując w sposób jasny, rzetelny i uczciwy rezultaty pracy przeciwdziałają zjawisku „ghostwriting” i „guest authorship”.
- Rada Redakcyjna czasopisma ocenia nadesłane prace do publikacji biorąc pod uwagę zgodność tematyki pracy z profilem czasopisma i dokonuje wyboru recenzentów, m.in. spośród wskazanych przez autorów zakwalifikowanych do druku tekstów. Przesłany tekst sprawdzany jest pod względem opracowania zgodnie z zamieszczonymi w „Environmental Protection and Natural Resources” wskazówkami dla autorów prac zgłoszonych do opublikowania w czasopiśmie. W razie stwierdzenia niedociągnięć artykuł zwracany jest autorowi do uzupełnienia. Po uzupełnieniu przez autora przekazuje artykuł recenzentowi z prośbą o przygotowanie w uzgodnionym terminie opinii wydawniczej. W IOŚ-PIB przyjęto anonimowy tryb opracowywania recenzji prac zgłoszonych do opublikowania w czasopiśmie.
- Recenzja powinna zawierać:
- ocenę i zalecenia dotyczące następujących kwestii:
- zgodność tematu pracy z profilem czasopisma,
- sformułowanie tytułu pracy zgodnie z tematem w sposób zrozumiały, precyzyjny i krótki,
- aktualność omawianego zagadnienia i oryginalność opracowania,
- wyczerpujący, precyzyjny i zrozumiały sposób przedstawienia zagadnienia,
- poprawność opracowania zarówno pod względem merytorycznym i językowym,
- poprawność doboru i opracowania rysunków, tabel, wykresów i map,
- właściwe udokumentowanie i sformułowanie interpretacji uzyskanych wyników badań i wniosków,
- zwięzłe i jasne opracowanie streszczenia,
- uwzględnienie w wykazie piśmiennictwa wszystkich pozycji powołanych w tekście oraz propozycje weryfikacji wykazu;
- wniosek końcowy zawierający decyzję czy praca może być opublikowana:
- obecnej formie,
- po małych poprawkach,
- tylko po gruntownym przepracowaniu treści, tabel, ilustracji;
- uwagi dodatkowe.
- ocenę i zalecenia dotyczące następujących kwestii:
- Recenzja zostaje przesłana do autora pracy.
- Jeżeli autor zgadza się z uwagami recenzenta, przesyła do Redakcji poprawioną wersję pracy.
- W razie rozbieżności w ocenie tekstu przez autora i recenzenta Redakcja we współpracy z redaktorem tematycznym ocenia artykuł, analizuje uwagi recenzenta oraz ustosunkowanie się autora do opinii recenzenta i podejmuje decyzję o skierowaniu artykułu do druku bądź zwraca artykuł autorowi.
- Artykuł zakwalifikowany do druku jest przekazany do opracowania edytorskiego.
- Po opracowaniu edytorskim (redakcja i korekta) tekst zostaje przekazany do korekty autorskiej i autoryzacji.
Prace naukowe nadesłane do opublikowania w czasopiśmie „Environmental Protection and Natural Resources” są recenzowane zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawartymi w broszurze zatytułowanej „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.