Historia
Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu został powołany w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w 2020 roku na wniosek ówczesnego Ministra Klimatu – Pana Michała Kurtyki. Wówczas jako główne zadania Ośrodka wskazano:
- wspieranie, w tym promocję, ekologicznych innowacji w technologii, z uwzględnieniem celów transformacji klimatycznej i energetycznej;
- upowszechnianie, rozwój i promocję wykorzystywania technologii niskoemisyjnych i zeroemisyjnych, w tym w szczególności w zakresie transportu;
- realizację prac z zakresu społeczno-ekonomicznych aspektów transformacji ekologicznej i klimatycznej;
- edukację ekologiczną i promocję ekologicznych warunków życia.
KOZK miał stanowić również wysokiej klasy zaplecze merytoryczne na potrzeby realizacji zadań Ministra Klimatu i Środowiska w kraju i na arenie międzynarodowej. W szczególności miało dotyczyć ono takich zagadnień, jak zmiany klimatu, społeczno-ekonomiczne skutki transformacji klimatycznej, a także obszaru komunikacji i edukacji.
Zakres działalności
Obecnie zespół Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu stanowi grupa ekspertów – specjalistów z zakresu zagadnień przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych – posiadających wiedzę i doświadczenie w realizacji interdyscyplinarnych projektów związanych z szeroko pojętą problematyką zmian klimatu, ich skutków przyrodniczych, społecznych i gospodarczych oraz niezbędnymi działaniami adaptacyjnymi. Poza realizacją prac naukowo-badawczych i rozwojowych, Zespół prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną adresowaną do różnych grup społecznych i zawodowych. Eksperci skupieni wokół Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu są współautorami dokumentów miejskich o różnym charakterze (w tym Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu, map drogowych transformacji), prowadzą procesy partycypacji społecznej, szkolenia, opracowują podręczniki (np. Podręcznik opracowywania Miejskich Planów Adaptacji), katalogi dobrych praktyk i wiele innych podobnych dokumentów.
W ramach Ośrodka działają następujące zakłady:
- Zakład Adaptacji do Zmian Klimatu;
- Zakład Społeczno-Ekonomicznych Skutków Zmian Klimatu;
- Zakład Zielonych Technologii Energetyczno-Klimatycznych.
Oferta współpracy
Zgodnie z pierwotnymi założeniami Zespół Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu współpracuje ściśle z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, w tym z Departamentami odpowiedzialnymi za politykę miejską w kontekście zmian klimatu, jak również z ośrodkami badawczymi i naukowymi oraz różnymi podmiotami sektora prywatnego i publicznego. Wszystkich Państwa zapraszamy do współpracy w ramach wspólnych projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, jak również w ramach prac typowo komercyjnych.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.