Jesteś tutaj:

Maszyna RVM (Reverse Vending Machine) w IOŚ-PIB w ramach Kampanii edukacyjnej STOP SMOG

Drukuj

Od dziś przy naszym Instytucie stoi RVM (Reverse Vending Machine), urządzenie, która łączy odbiór butelek PET i puszek aluminiowych zintegrowane z działaniami promocyjnymi w mediach społecznościowych.

Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, Wiceministr Środowiska Paweł Sałek, Thor Sverre Minnesjord z Green Business Norway oraz Dyrektor IOŚ-PIB Krystian Szczepański - uroczyście przecięli wstęgę.

Automat do zbiórki opakowań po napojach służy do przyjmowania butelek typu PET oraz puszek aluminiowych. Zgromadzona w ten sposób jednorodna frakcja odpadów przekazywana jest do recyklingu materiałowego.

Urządzenie wyposażone jest w ekran dotykowy umożliwiający komunikację z użytkownikami oraz prezentowanie treści edukacyjno – informacyjnych.

Automaty tego typu są powszechnie stosowane w krajach, gdzie obowiązuje system kaucyjny. System kaucyjny zapewnia wysoki poziom zbiórki odpadów opakowaniowych po napojach i gwarantuje efektywny recykling materiałowy. W systemie kaucji zbieranych jest w Norwegii  85% odpadów opakowaniowych po napojach, a wprowadzony niedawno system na Litwie zapewnił dynamiczny wzrost  zbiórki tej frakcji do poziomu 90%.

W krajach nieobjętych kaucją na opakowania po napojach, automaty mogą być stosowane do efektywnej zbiórki butelek i puszek oraz prowadzenia nowoczesnej akcji edukacyjno ˗ informacyjnej w oparciu o programy zachęt oraz media społecznościowe.

Działanie, ma pomóc uświadomić mieszkańcom, że opakowania po napojach powinny być przekazywane do recyklingu materiałowego, a wykorzystywanie butelek PET jako paliwo w kotłach jest niebezpieczne dla zdrowia i szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Urządzenie zakupione w ramach projektu Kampania edukacyjna STOP SMOG realizowanego przez IOŚ-PIB wraz z norweskim partnerem Green Business Norway.

Projekt finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu Operacyjnego PL04.

ZGŁOŚ UWAGI DO ARTYKUŁU